Доколку избегнувате сладолед во топлите летни денови поради тоа што сте на диета или, пак, избегнувате шеќери и глутен поради разни причини, можете да си допуштите да се освежите со домашен сладолед кој се подготвува од само една состојка.

Се што ви е потребно за овој десерт се неколку банани.

Начин на приготвување: Најпрво бананите се сечкаат во форма на тркалца и се ставаат во поклопен сад во фрижидер да се замрзнат. Потоа, замрзнати се ставаат во блендер и се матат додека не се претворат во пенест крем.

Сладоледот може да се јаде веднаш или, пак, да се врати во фрижидерот да се замрзне уште малку.
На здравје!