Ќе ви се допадне оваа едноставна и сочна торта.

Состојки:

брашно 2 шолји од 2 дл

шеќер 1 шолја

вода 2 чаши

џем 5 лажици

цимет 1 лажиче

чоколадо за готвење 100 грама

Подготовка:

1. Се мешаат шеќерот, брашното, прашокот за пециво и циметот, па се додава водата и убаво се меша.

2. Смесата се истура во плех обложен со хартија за печење и се пече на 200 степени околу 20 минути.

3. Кога колачот ќе се излади, се премачкува со џем и се прелива со растопено чоколадо за готвење.