Потребни состојки: 

  • 3 јајца
  • 1 чаша јогурт
  • 200 г сирење
  • 18 лажици брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 100 мл масло
  • сол

Начин на приготвување: Со миксер разматете ги јајцата, па во нив додадете јогурт, масло, сирење и уште малку матете. Потоа додадете го брашното измешано со прашок за печиво, посолете и лесно соединете со лажица. Намрсете плех (средна големина) и посипете го со брашно, па во него ставете ја смесата. Печете во добро загреана рерна на 180 степени околу 25 минути. Откако убаво ќе се излади исечете на коцки и послужете.

На здравје.