Домот нека замириса на шума: Сос од печурки

Потребни состојки:

• 1 кг букова, вргањ или шампињони
• 2 чешниња лук
• 2 лажичиња ким
• 2 лажичиња оригано или чубрица
• 50 г путера
• 100 мл бело вино
• сол, бибер
• магдонос

Подготовка:

На средна температура во тавче се згрева путерот, се додава сецканиот лук, печурките сецкани на подебели листови, оригано и ким. Се додава сол и бибер по вкус. Се заедно се остава да се динста околу 15 минути, а потоа се додава виното. Се динста додека не испари виното. На готовите печурки пред служење се им се додава сецкан свеж или сув магдонос