Компир и тиквички прават одлична комбинација, а уште кога ќе се додаде малку пиперки и лук, добивате совршен (посен) прилог. Компирот го сакаме скоро во секој облик, еве еден посен рецепт кој одлично оди со риба но и со месо.

Состојки

• половина колограм компир
• 1 тиквичка
• 1 домат
• 1 пиперка
• 1 главица кромид
• сол, бибер, лук
• малку масло

Подготовка:

Компирот и тиквичките се лупат и сецкаат на кругови. Зачинете ги и залеете со малку масло а потоа добро да се измешаат.

Пиперката, лукот и доматот се сецкаат, се посолуваат, се мешаат со компирите и тиквичките, се редат во подмачакан плех. Откако  ќе ги наредите во плехот додајте масло по потреба.

Се печат околу еден час на 220 степени или додека не видете дека е готово.