Состојки:

шпагети – 500 г
спанаќ – 500 г
пилешко филе – 200 г
тиквичка – 1 помало парче
домати – 2
маслец – 100 г
сув зачин од били – 1 кесичка
млеко – 200 мл
маслиново масло – 2 лажици
брашно – 1 лажица
сол, бибер по вкус

Начин на приготвување: Во зовриена солена вода сварете ги шпагетите. Во истата вода  ставете го спанаќот, кусо време да свари, потоа процедетего и крупно исечетего. На мала температура растопете го маслецот, додадете маслиново масло запржете го пилешкото исечено на коцки и зачинете го со сувиот зеленчук. Додадете исечена тиквичка на парчиња, излупен донат сечен на парчиња и се заедно издинстајте ја содржината. Извадете ги во сад сите состојки а во маслото додадете 1 лажица брашно. Посолте, додадете бибер, и млекото и мешајте за да не се создадат грутки, потоа додадете јо спанаќот, пилешкото и зеленчукот и шпагетите и послужете се.