Дали знаевте дека можете да направите макарони и сирење во едно тенџере и со тоа да ја намалите количината на извалкани садови во кујната? Наместо да готвите тестенини во посебно тенџере, сето тоа можете да го направите заедно во една тава.

Покрај тоа, за време на готвењето на тестенините, скроб се ослободува во водата, што гарантира дека подготвеното јадење ќе биде исклучително кремасто и вкусно.

Состојки:
400 грама тестенини
200 мл растопливо сирење по желба
100 грама путер
1 литар млеко
0,5 литри супа зеленчукова или говедска супа во коцка
сол и бибер по желба
свеж магдонос по желба

Подготовка:
1. Во голема тава ставете ја зеленчуковата или говедската супа во коцка и загревајте ја на ниска температура.

2. Кога ќе зоврие додадете ја тестенината и варете додека не биде сварена.

3. Кон крајот на готвењето, промешајте го ренданото сирење и парчињата путер, измешајте сè добро и оставете сирењето целосно да се стопи.

4. Зачинете по вкус со сол и црн пипер.

5. Послужете топло со свеж исецкам магдонос.

На здравје