Нутриционистот Ријанон Ламберт истакнува дека би било подобро да се купи замрзнат грашок, брокула, риба и некои други намирници.

Општо познато е дека повеќето лекари и нутриционисти препорачуваат употреба на свежа храна. Сепак, постојат некои намирници кои можете слободно да ги купите замрзнати, со оглед на тоа дека не ги губат хранливите состојки, а можат и подолго да траат.

Таа препорака доаѓа и од Рианон Ламберт, една од водечките британски нутриционисти.

– Замрзнатата храна како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот збогатен со витамини и минерали е подеднакво хранлива како свежата, вели таа за The Sun.

Рианон нагласува дека поевтината цена на замрзнатата стока не значи дека е помалку здрава од свежата. Напротив.

Според неа, постојат пет намирници кои се и поевтини и поздрави за купување замрзнати.

Грашок и лук

Таа како прв пример го посочува грашокот.

Грашокот содржи влакна, антиоксиданси, витамини и минерали како што се магнезиум, калиум и калциум кои се добри за срцето.

Замрзнат мелен лук е уште еден пример. Аромата не се губи кога се во замрзнувач, а заштедувате и време, бидејќи не мора да го лупите и исечкате кромидот.

Дневните додатоци на лук исто така се покажаа како успешни во спречувањето на настинки во студиите.

Брокула, риба и бобинки

Rhiannon Lambert препорачува и замрзната брокула, која има многу добри ефекти врз здравјето на цревата.

Рибата е уште еден таков пример, бидејќи сè уште ги добивате важните омега-3 масни киселини и витамини Д и Б2 кога рибата е замрзната.

Сепак, најдобрата замрзната храна што можете да ја купите се веројатно бобинки.

Меѓу другото, замрзнатите боровинки содржат повеќе антиоксиданси од свежите, што, меѓу другото, спречува појава на рак.

Покрај тоа, замрзнатите малини се совршен извор на витамин Ц, кој има корист за имунолошкиот систем.

Го намалува отпадот од храна

Друг аргумент за купување замрзната храна е дека веројатно ќе трошите помалку, бидејќи може да се чува подолго.