Поради својата улога на природен чистач на телото, водата е многу ефикасно оружје за детоксикација. Нејзините придобивки ги користат љубителите на вежбањето и здравиот живот, а освен што ја пијат во доволни количини, сè почесто ја комбинираат и со други состојки.

Имено, мешавината од здрави состојки со вода, популарно позната како детокс вода, спречува надуеност, го чисти телото од токсини и го забрзува метаболизмот.

Во продолжение ви пренесуваме четири одлични рецепти за детокс вода кои обезбедуваат и намалување на стомакот.

Вода со ѓумбир и нане

Потребни состојки:

 • 1 краставица, тенко исечена
 • 2 свеж, излупен корен од ѓумбир
 • 2 лимона
 • 10 до 12 листови свежо нане
 • прстофат хималајска сол
 • 3 литри вода

Вода со краставици и лимон

Потребни состојки:

 • 1/2 краставица
 • 1 лимон
 • неколку гранчиња нане
 • 1/2 литар вода

Вода со ананас

Потребни состојки:

 • 1,5 дл исцеден ананас
 • неколку парчиња лимон
 • 1/2 литар вода

Вода со јагоди и босилек

Потребни состојки:

 • 10 свежи јагоди
 • 2 парчиња лимон
 • исцеден сок од половина лимон
 • неколку листови свеж босилек
 • 3 литри вода

Начин на подготовка:

Сите рецепти имаат ист начин на подготовка. Измијте ги намирниците, исечете ги и измешајте со водата, па оставете ја преку ноќ во фрижидер.