Доколку сте гладни, ви предлагаме да направите печени тиквички со кисела павлака и ќе имате вкусен оброк.

Состојки:

3 тиквички

1 лажица масло

сол, бибер

За сосот:

1 китка копар

350 гр кисела павлака

100 гр свежо сирење

1/3 лажичка лук во прав

Подготовка:

Тиквичките исечкајте ги на прстени, па посолете и побиберете, па подмачкајте ги со масло.

Наредете на дното на огноотпорен сад. Во друг сад измешајте ги сечканиот магдонос, павлаката, сирењето и лукот во прав. Добро измешајте и потоа прелијте ги тиквичките.

Се пече во загреана рерна на 180°C околу 35-40 минути.