Брзи ролнички со кашкавал е идеален пјадок за сите оние кои се гладни.

Потребни продукти:
200 гр. шунка
150-200 кашкавал
кришки леб
малку презла или брашно
2 јајца
малку сол
масло

Подготовка:
Кришките леб со оклагија “исукајтеги“, добро “исукани“ врз секоја ставете шунка, тенко исечено парче кашкавал или ајдамер и свиткајте ги во ролна.
Во изматните јајца ролните потопете ги, потоа извалкајте ги во презла или брашно и во длабоко тавче со доста загреано масло пржете ги, се вадат и се ставаат на харијана подлога да се впие маслото… се сервираат топли.