10 Nov 2019

Состојки

• 1 парче прасечко ребро

• 1 кромид

• 2-3 чешниња лук   

• сол и масло

09 Nov 2019

Состојки: 

500 гр. шпагети 100 мл. масло 6 чешниња стар лук магданос пресен 100 гр. пармезан 1/2 лажичка сол 2…
09 Nov 2019

Состојки:

• 400 гр. меко брашно

• 1 лажичка сол

• 2 дл. млако млеко

• 1 лажиче маст

• 1/3 коцка квасец…

03 Nov 2019

Има јадења разни, но има и такви кои се неодоливи за секого. Ова е едно од тие.

Потребно е:

околу 800 г јунешко…

02 Nov 2019

Дури и самиот збор „салата“ асоциrа на здравје, па поради тоа често во нејзе додаваме различни состојки без да обрнеме внимание на порциите,…

28 Oct 2019

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари.

Според обичајниот народен…

19 Oct 2019

Овој десерт е еден од најпопуларните и дури има и своја страница на Википедија, а некои го нарекуваат и “подобар од најдобриот колач”.

19 Oct 2019

Ви откриваме дека јајцата на око можете да ги правите на целосно поразличен начин со кој нивниот вкус ќе биде незаменлив.

06 Oct 2019

Во екот на подготовка на зимници, повеќе немате идеја што да подготвите освен традицоналниот ајвар. Тогаш несомнено ќе го засакате овој мал…

04 Oct 2019

Што повеќе зеленчук во исхраната е правило кое не важи за компирот. Поради количината скроб во компирот, често се вели…

03 Oct 2019

Кога температурите ќе паднат и ќе настапи зимската сезона, речиси повеќето од нас ги зачестуваат своите посети во аптеките, барајќи средство за…

22 Sep 2019

Ако решите да ја сочувате тежината или да ослабнете во текот на сезоната есен/зима, внимавајте при изборот на диетата и избегнувајте ги следниве…

17 Sep 2019

Оваа супа ќе ви помогне да се ослободите од проблемите со стомакот и болката во желудникот. Освен тоа, ќе уживате во нејзиниот прекрасен вкус.…

02 Sep 2019

Внесете го мирисот на Ориентот во вашата кујна…

Потребно е: 3 компири 200 г спанаќ 1 главица кромид 2 чешниња лук 1/2…

31 Aug 2019

Одвојте малку време во текот на викендот за да подготвите еден или можеби 4 ролати во сите вкусови, на кои нема да одолеете.

Се…

17 Aug 2019

Поради неговата вредност, семето било користено дури и како валута.

Чиа семето содржи омега масти, протеини, антиоксиданти и диетални…