Коментари и анализи

14 април 2018

Напад на Дамаск: Американците ја покажаа својата храброст. Што потоа?

Американците се осмелиja. Тие ја покажаа својата храброст. Воен напад врз две, три фабрики (за среќа никој не беше убиен), како одмазда за наводната употреба на хемиско оружје.

А што потоа? Башар ал-...

Кој ќе крене глас против напад на Сирија?

Иако тензијата околу Сирија се чини дека се стиша малку во последните 24 часа, постои реална опасност дека ова е затишје пред бура.

Во фокусот, секако е Американскиот претседател Доналд Трамп. Неговиот профил...

13 април 2018

Русија останува сама - новите прогнози на "Сивата еминенција" на Кремљ

На 9 април, весникот Russia and Global Affairs објави напис на Владислав Сурков за геополитичката изолација што ќе ја претставува руската надворешна политика во иднина.

Сурков е долгогодишен...

12 април 2018

Се водеше до овој момент. Дали воениот судар меѓу Америка и Русија е незибежен?!

Секој обожавател на бокс или некоја друга боречка вештина, многу пати ја има слушнато изјавата "Let's get ready to rumble"- "Да се подготвиме да се тркаламе", изрека со која често се најавувани...

8 април 2018

Стапува на сцена Воениот Кабинет: Трамп до Русија и Иран - Ќе платите “висока цена за поддржување на животното Асад”

Извори од опозицијата тврдат дека сириската армија извршила хемиски напад врз областа Думa во Источнa Гутa, во близина на Дамаск. Информациите велат дека десетици цивили загинале (последните вести велат дека...

25 март 2018

Се подготвува враќањето кое го чека цела Африка – враќањето на Гадафи да владее со Либија

Седум години поминаа од силната воена агресија на НАТО во Либија. Земјата беше бомбардирана со месеци од американските, француските, британските воздушни сили и секој кој беше подготвен да "помогне". По...

24 март 2018

Глобална ментална манипулација на милиони луѓе: Кембриџ Аналитика и зошто ќе се обидат да го уништат Фејсбук

Еден од најголемите проблеми на современата демократија е изборна кампања. Изборната кампања се претвори во строго емоционално "перење на мозокот" на населението со право на глас до степен до кој самата...

17 март 2018

Западот се подготвува за пресметка со Русија: Дали Сергеј Скрипал е Франц Фердинанд на нашето време?

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека Велика Британија смета дека е "многу веројатно" дека хемискиот напад врз Сергеј Скрипал во Англија директно го наредил рускиот претседател...

1 март 2018

"Не не слушавте, сега ќе не слушате!"- Дали Русија стана најмоќна воена сила во светот?

Она што требаше да биде речиси протоколарно годишно обраќање до нацијата на претседателот Владимир Путин денеска се претвори во нешто друго, нешто што слободно можеме да го наречеме воено-технолошки спектакл кој...

13 јануари 2018

Москва: Ако има голема војна во Украина, Русија и Србија влегуваат на Косово

Вооружениот конфликт меѓу Русија и НАТО е можен, дури и во блиска иднина, ако двете страни не почнат веднаш да бараат компромис, а се чини со оглед на состојбите во Северна Кореја, Украина и Сирија оваа 2018...

7 јануари 2018

Пред Америка и Русија е клучна година, копјата ќе се кршат на Балканот

Русија и САД оставија турбулентна година зад себе која ја одбележаа санкциите, рациите и воените маневри на граница на конфликтот. Дали таквата ситуација ќе продолжи за време на новата, 2018, или ќе има...

3 јануари 2018

ВОЈНА: Најстрашниот човечки инструмент во служба на политиката

Војната во крајна линија е политички чин кој произлегува од некоја политичка ситуација и е резултат на некој политички мотив. Војната по природа припаѓа на чиста причина, бидејќи тоа е политички инструмент....

1 јануари 2018

Дали 2018-та ќе биде позната по војната помеѓу САД и Кина

Кога тензиите почнуваат да растат и да достигнат одреден степен, првата жртва е обично трговијата. Тоа добро го знаат во Јужна Кореја, каде што последните неколку години падна трговијата со нивниот главен...

25 декември 2017

Новата безбедносна политика на САД - реторика на Студената војна

Американскиот претседател Доналд Трамп издаде нова стратегија за национална безбедност која го опишува светот како, заробен во постојаната економска конкуренција и во кој САД немаат многу време за промовирање на...

22 декември 2017

Америкаците сметаат дека овие Руси не се одлучни - како оние од битката за Сталинград

Странците, особено Европјаните, имаат различни спомени за Русите. Некои се негативни и карикатурални, како што е претпоставката дека сите Руси се сунѓери кои пијат вотка. Други пак се позитивни, од историјата која...