Коментари и анализи

20 декември 2018

Те следат и прислушкуваат - полошо е од претпоставките

Секоја активност на интернет мрежата остава информации зад себе. Приказните за студентот Марк Цукерберг (Mark Zuckerberg) дека со Фејсбук кој создал "мрежата револуција" се смешни, зад сето...

19 декември 2018

Агенти на ЦИА тргнаа во потрага по скриените нарко пари на Пабло Ескобар

Двајца поранешни агенти на ЦИА заминуваат во мисијата да ги пронајдат исчезнатите најмалку милијарда долари скриени од Пабло Ескобар пред да биде убиен во 1993 година. Сметаат дека знаат повеќе...

17 декември 2018

Како функционира фармако мафијата: измислени дијагнози, квази лекови и реални пари

Поранешениот директор на болницата во Париз Некер Филип Вуд, францускиот парламентарен претставник и доктор Бернард Дебре во својата нова книга "4000 корисни, бескорисни и...

16 декември 2018

Ова е одговорот зошто УЧК и Харадинај се плашат од Специјален суд

Халил ја отвори металната врата и инстинктивно ја стави десната рака на пиштолот „Глок" од австриско производство ставен во футрола на појасот. Камера го снимаше влезот на...

15 декември 2018

Соросовите 226 величествени, или како да се води Европа преку посредници

Како се случи Сорос и Отворено општетство да имаат клучна, највлијателна улога во европската политика? Јавно достапни документи покажуваат дека филијалата на Отворено општество...

Кои се, и како е создаденa организацијата ИСИС

Екстремистичката организација ИСИС, ненадејно, се појави како о никаде создадена исклучително моќна воена сила која во јуни 2014 година го освои градот Мосул во Ирак. Тоа е веројатно прв пат кога...

14 декември 2018

Кој ќе владее со светот? Евроазија и железницата

Климатските промени носат тешкотии во авионските летови и патувањето на бродовите. Кина, а набргу и Индија, како најголеми светски производители нема да можат до САД и Америка воопшто да испорачуваат стоки и...

13 декември 2018

Европа нема да постои уште долго, а САД остануваат лидери

Американскиот истражувачки центар Stratfor, кој е еден од најголемите авторитети за политички и стратешки анализи во светот, неодамна објави предвидување на главните светски настани до 2025 година...

12 декември 2018

Кубанската вакцина, мистерија за Западот

Цимавакс, тоа е името на моќната и таинствена кубанска вакцина против рак кој се појавува на белите дробови, и која досега дала докажани позитивни резултати. Многумина се прашуваат зошто, ако е...

17 ноември 2018

МАЈКА ЕВРОПА, НЕЈЗИНИОТ БИОЛОШКИ СААТ И КОПНЕЖ ЗА МЛАДОСТ: Зошто мигрантите станаа неопходни

Дебатата за мигрантите во Европа останува главна тема на многу места, но проблемот е што истата не е дебата во вистинска смисла на зборот, туку политички и емоционален одговор за аргументи. Во суштина, имаме...

6 ноември 2018

Вакви избори за Конгрес Америка не памети - битка за кормилото на државата која со години е на авто-пилот

Тековните американски избори за Конгресот овој пат се најверојатно, како што тврдат сите, поважни од кога било. Во некоја рака на нив може да се гледа како на повторени избори од 2016 година, на кои се...

7 септември 2018

Историска посета на Ангела Меркел: "Wir schaffen das"?

Германската канцеларка Ангела Меркел доаѓа во Македонија за прв пат. Политички тешкаш од ваков калибар не доаѓа само за една тема среде викенд. Таа доаѓа, според досегашното искуство, за најмалку три важни работи...

15 август 2018

Санкциите против Турција, вовед во војна против Иран и немири во Украина

САД воведоа делумни економски санкции кон својот, доскора, најважен сојузник во врска со Блискиот исток - Турција. Формално, санкциите се воведени поради тоа што Турција го држи во притвор американскиот граѓанин,...

17 јули 2018

Што и како договараа Трамп и Путин, и што следи на Балканот по таа средба

Во Хелсинки, на наутрален терен, се сретнаа американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин. Тоа е нивна четврта средба откако Доналд...

29 април 2018

Климатски бегалци: Дали светот е подготвен за милиони нови мигранти раселени од урагани, пожари, поплави и суши?

Урагани, пожари, поплави и други природни катастрофи се дел од последиците од климатските промени. Климатските промени ги дислоцираат луѓето и создаваат мигранти, т.е. климатски бегалци. Во 2017, ова беше добро...