Коментари и анализи

29 април 2018

Климатски бегалци: Дали светот е подготвен за милиони нови мигранти раселени од урагани, пожари, поплави и суши?

Урагани, пожари, поплави и други природни катастрофи се дел од последиците од климатските промени. Климатските промени ги дислоцираат луѓето и создаваат мигранти, т.е. климатски бегалци. Во 2017, ова беше добро...

14 април 2018

Напад на Дамаск: Американците ја покажаа својата храброст. Што потоа?

Американците се осмелиja. Тие ја покажаа својата храброст. Воен напад врз две, три фабрики (за среќа никој не беше убиен), како одмазда за наводната употреба на хемиско оружје.

А што потоа? Башар ал-...

Кој ќе крене глас против напад на Сирија?

Иако тензијата околу Сирија се чини дека се стиша малку во последните 24 часа, постои реална опасност дека ова е затишје пред бура.

Во фокусот, секако е Американскиот претседател Доналд Трамп. Неговиот профил...

13 април 2018

Русија останува сама - новите прогнози на "Сивата еминенција" на Кремљ

На 9 април, весникот Russia and Global Affairs објави напис на Владислав Сурков за геополитичката изолација што ќе ја претставува руската надворешна политика во иднина.

Сурков е долгогодишен...

12 април 2018

Се водеше до овој момент. Дали воениот судар меѓу Америка и Русија е незибежен?!

Секој обожавател на бокс или некоја друга боречка вештина, многу пати ја има слушнато изјавата "Let's get ready to rumble"- "Да се подготвиме да се тркаламе", изрека со која често се најавувани...

8 април 2018

Стапува на сцена Воениот Кабинет: Трамп до Русија и Иран - Ќе платите “висока цена за поддржување на животното Асад”

Извори од опозицијата тврдат дека сириската армија извршила хемиски напад врз областа Думa во Источнa Гутa, во близина на Дамаск. Информациите велат дека десетици цивили загинале (последните вести велат дека...

3 април 2018

Моќните шефови на мафијата и политиката

Своите први големи пари од криминал ги заработил во 80-тите години кога се случува масовно иселување на Евреите од Украина и Русија во Израел. Тој, како Евреин, со голем дел од сопствениците кои се иселуваат во...

31 март 2018

Како настанал терминот и што е Банана Република?

Банана Република - сите сме слушнале за овој термин кој претставува навреда за некоја земја (друга или сопствена). Но, што навистина значи? Зошто се користи овој термин и што точно се подразбира под него? За таа...

25 март 2018

Се подготвува враќањето кое го чека цела Африка – враќањето на Гадафи да владее со Либија

Седум години поминаа од силната воена агресија на НАТО во Либија. Земјата беше бомбардирана со месеци од американските, француските, британските воздушни сили и секој кој беше подготвен да "помогне". По...

24 март 2018

Глобална ментална манипулација на милиони луѓе: Кембриџ Аналитика и зошто ќе се обидат да го уништат Фејсбук

Еден од најголемите проблеми на современата демократија е изборна кампања. Изборната кампања се претвори во строго емоционално "перење на мозокот" на населението со право на глас до степен до кој самата...

22 март 2018

Штази и КГБ уште во "Дрезденските денови" планирале преземање на Европа од САД?

Да потсетиме, САД имаат голем број на многу лојални (и доста антируски) сојузници во областа на Централна и Источна Европа. Овие земји се членки на ЕУ, членки на НАТО, ќе го поддржат економскиот напад на...

17 март 2018

Западот се подготвува за пресметка со Русија: Дали Сергеј Скрипал е Франц Фердинанд на нашето време?

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека Велика Британија смета дека е "многу веројатно" дека хемискиот напад врз Сергеј Скрипал во Англија директно го наредил рускиот претседател...

11 март 2018

Проколнати ли сме: Од падот на берлинскиот ѕид до падот на Југославија

Да бевме какви што се другите во Европа, рационални и толерантни, денес ќе бевме во Европската унија веќе две децении. Како Југославоија, без проблеми дали сме или не сме Македонци затоа што и Македонија како...

10 март 2018

ФК Барселона: Најсилниот политички промотор на каталонската независност

Политичката криза во Каталонија никако конечно да се реши и сеуште ситуацијата останува недефинирана. Последната криза почна на 1 октомври, кога се одржа референдумот за независност на Каталонија, кој од...

1 март 2018

"Не не слушавте, сега ќе не слушате!"- Дали Русија стана најмоќна воена сила во светот?

Она што требаше да биде речиси протоколарно годишно обраќање до нацијата на претседателот Владимир Путин денеска се претвори во нешто друго, нешто што слободно можеме да го наречеме воено-технолошки спектакл кој...