Вечер анализа

Западот се подготвува за пресметка со Русија: Дали Сергеј Скрипал е Франц Фердинанд на нашето време?

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека Велика Британија смета дека е "многу веројатно" дека хемискиот напад врз Сергеј Скрипал во Англија директно го наредил рускиот претседател Владимир Путин.

Внимателно одбрани зборови, со речиси адвокатски оставен мал простор за можна невиност на рускиот претседател, веднаш и очекувано експлодираше на насловните страни во Европа и западот, кои на своите читатели им укажуваат на тоа дека повеќе не треба да се мачат и прашуваат дали Русија е зад овој напад или не - се разбира дека е Русија, а тоа е Путин, и нема потреба повеќе да се дебатира на таа тема.

Секако дека дебатата треба да се спроведе, во овој момент таа е клучна. Иако се чини дека Британија сега застана на протерувањето на 23 руски дипломати, ситуацијата е, всушност, повеќе опасна отколку што изгледа, бидејќи некои високи британски претставници отворено го наведоа членот 5 од Повелбата на НАТО.

Русија одговори пропорционално - избрка 23 Британски дипломати како одговор на протерувањето на 23 руски дипломати.

Сергеј Скрипал со ќерката Јулија

Во говорот во кој британската премиерка Тереза Меј за нападот на Скрипал ја обвини Русија, исто така, нагласува две многу важни работи - прво, точно објасни дека е употребено "воено хемиско оружје", па затоа овој инцидент, според тоа, не треба да се третира како криминален чин или нешто слично, туку како воен напад на Русија на територијата на Велика Британија. Второ, таа веднаш ја истакна важноста на "посветеноста на НАТО на колективната одбрана и безбедноста".

Таа не го спомена експлицитно член 5, но по нејзиниот говор, член 5 стана жешка тема во Велика Британија. Запомнете, ова е еден од основните членови од Повелбата на НАТО од 1949 година и наведува дека "каков било напад против една или повеќе членки во Европа или Северна Америка ќе се смета како напад на сите, и дека тогаш сите членки на НАТО работат на зачувување и обновување на безбедноста на Северноатлантскиот простор ".

Изборот на зборови во член 5 е секако интересен и може да им помогне на индивидуалните членки како што се Хрватска, Романија, Турција и Албанија, дека можеби ќе се жалат, бидејќи некако географски тие не се навистина поврзани со "областа Северен Атлантик". Со други зборови, кога навистина би избила катастрофална војна меѓу НАТО и Русија, сите земји-членки мора да бидат вклучени во борбата, но прашање е дали сите подеднакво ќе се бранат од Руски контра-напад, иако НАТО тврди дека секако би се бранеле.

Се разбира, член 5 не се активира автоматски, тој мора да се активира од нападна членка на НАТО, и од самото формирање на НАТО, член 5 е активиран само еднаш - од страна на САД по терористичките напади од 11 септември 2001 година.

Што се однесува до нападот на Скрипал, хоспитализиран е тој и неговата ќерка Јулија и детективот кој прв пристигнал за да ја пребарува неговата куќа. Сите, според најновите информации, се во критична состојба. Сепак, властите во Велика Британија тврдат дека инцидентот за среќа завршил со три жртви и сугерираат дека Русија би можела да предизвика стотици жртви во англискиот град Салисбери.

Сето ова го зголемува просторот во кој Тереза Мај теоретски може да го активира член 5. Секако дека засега не, барем не во оваа рана фаза, но таа можност, на која се инсинира, е можеби најголемата директна закана кон Русија досега. Исто така, отворено се работи на зајакнување на американското воено присуство на НАТО на границите на Русија, што Русија може да го толкува како закана и да се подготви за одбрана од запад, што може да доведе до конфронтација.

Говорот на Тереза Меј беше остар, како скроен за меѓународната, така и локалната јавност каде што во моментов таа е во голема неволја. До вчера се тврдеше дека целиот процес на Брегзит е надвор од контрола и дека таа веќе не знае што прави и како да "едвај се одржува на власт." Денес приказната е поинаква - Тереза Меј ја споредуваат со "Железната дама", милитаристички и радикално анти-работничката покојна британска премиерка од 80-тите, Маргарет Тачер.

Се чини дека речиси сите западни влади, во време на криза почнуваат да се служат со "руска карта" за да може да предизвикаат чувство на закана за нивната земја од наводно агресивната Русија.

Тоа дури поминува, бидејќи не би зборувале за тоа ако не поминува. Се разбира, не на репрезентативен примерок од коментаторите на YouTube, туку врз населението во земјата како целина, но и понатаму останува процент мнозинство кое не треба да се плаќа да го троши времето на формирање ставови за демократски избрана влада, туку треба да го прифати она што е севирано во јавноста. Покрај тоа, дури може да се забележи тренд во медиумите кои ја фалат онаа популација која дури и не знае кој е нивни претседателот, премиер, итн, што е, се разбира, трагично и опасно, но создава помалку главоболки за владеачката структура.

Џереми Корбин, лидер на Лабуристичката партија, кој сугерира дека Велика Британија треба прво да се обезбеди докази, а потоа да посочува на вина, во медиумите е исмеан како ненадлежен будала - во најдобар случај, или човек на Путин во најлош случај.

Дали тоа значи дека навистина речиси целиот британскиот Парламент "инстант" верува во тврдењата на премиерката дека зад нападот "многу веројатно" стои Русија? Речиси сигурно не, но нивната работа, а веројатно и нивниот начин на живот не е да "веруваат", туку прецизно "да осетат кога треба и во што да веруваат".

Сличен став имаат и медиумите, но се повеќе радикални - всушност, би можело да се претпостави дека британските парламентарци имаат некои внатрешни информации, кои се уште не можат да ги споделат со јавноста. Медиумите во повеќето случаи не се поврзани со било што и се подготвени да ја отпишат и логиката и истражувањето со цел што е можно побрзо да ја пренесат информацијата со масите и да ја угасат жедта за нови сознанија - со или без докази.

Ајде да се вратиме на скептичните парламентарци кои веднаш се приклучија на тврдењето "Путин е, се разбира!" Парламентот. Зошто ова функционира? Бидејќи на врвот на владата, и не само во Велика Британија, но, исто така, во областа околу западниот свет денес, постојат неизговорен консензус дека дојде време кога Русија може да се нападне со било кое оружје за било што, со користење на вистината или лага, што е сосема неважно. Единственото нешто што е важно е да се најде начин да се запре оваа реметечка сила која упорно ги попречува нео-империјалистички планови на Западот на Блискиот Исток, Европа и на други места.

Британски оперативци расчистуваат во дворот на Сергеј Скрипал

Кога залогот е ова, сè е дозволено, бидејќи целта ја оправдува лагата. Можеби Путин одлучил да го прослави добриот рејтинг пред изборите со ликвидирање на еден предавник кој мислел дека е спасен од одмазда. И покрај тоа, Велика Британија треба да го докаже тоа – бидејќи тој што обвинува го има товарот на докажување, тоа е фундаментално право и нема таков пристап што можеме да го оставиме на светот, каде што секој може да каже што сака, а потоа да штракаат со нуклеарен арсенал.

Во тој случај, Сергеј Скрипал ќе стане Франц Фердинанд на нашето време. Дали е тој таа страшна пресвртница? Да се надеваме дека не е, но ако не е тој, наскоро може да биде некој друг.

Имено, да претпоставиме дека во Британија има нов хемиски инцидент - со поголем број жртви. Дали на британските власти ќе им значат нешто криците на оние кои извикуваат "Зошто Русија сега би го направила тоа?!"

Покана за логика и некои теории "cui bono" веќе не се валидни бидејќи за нив нема место - овие денови многумина се прашуваа зошто Путин би направил такво нешто на само неколку дена пред изборите?

Одговорот беше - "Затоа што може".

Крај на приказната, почеток на неизвесна ноќна мора.     (vecer.mk)

Поврзани

Најнови вести

Коментари