Вечер анализа: Северен Поток 2 и битката за Стариот континент

Штази и КГБ уште во "Дрезденските денови" планирале преземање на Европа од САД?

Да потсетиме, САД имаат голем број на многу лојални (и доста антируски) сојузници во областа на Централна и Источна Европа. Овие земји се членки на ЕУ, членки на НАТО, ќе го поддржат економскиот напад на САД.


Внатрешен документ на ЕУ, до кој дојда новинарите на Фајненшл Тајмс истакнува дека Европската унија мора да биде подготвена да дејствуваат "во рок од неколку дена" ако САД воведе нови санкции против Русија, со кои ќе ги погоди и европските компании и европски трговски односи со Москва. Една од предложените мерки е ограничувањето на јурисдикциите на САД над компаниите на ЕУ.

Ова е реакција на информациите дека САД наскоро ќе воведат дополнителни санкции против Русија. Но, она што е интересно е дека ако овој предлог-закон помине, Конгресот на САД ќе им даде можност на законодавците да го спречат ветото на претседателот ако со него се обиде да ги укине овие санкции.

Изворите велат дека претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, е особено загрижен дека новите американски санкции, ако стапат во сила, ќе ги занемарат интересите на европските компании.

Покрај тоа, внатрешните документи на ЕУ велат дека новите американски мерки би можеле директно да погодат голем број европски компании кои легитимно прават бизнис со Русија во железничката индустрија, рударството, финансиите, транспортот...

Но, зошто САД сега сакаат да воведат нови остри санкции против Русија? Одговорот најверојатно е проект на "Северен тек 2." Имено, предлогот конкретно наведува дека новите санкции ќе бидат директно насочени кон сите европски компании кои ќе работат или ќе придонесат кон изградбата на овој проект.

Со други зборови, САД сакаат да го сопрат својот конкурент, Русија, бидејќи САД сакаат да продаваат гас како Европа, а гасоводот Северен тек 2 е директна закана за нив.

Накратко да споменеме некои од основните детали на проектот Северниот поток 2. Тоа е германско-руски конзорциум наречен Норд стрим АГ. Конзорциумот е основан во 2005 година и е со седиште во швајцарскиот град Цуг. Резултат е директни преговори меѓу Владимир Путин и поранешниот германски канцелар Герхард Шредер.

Седиштето на Норд стрим АГ

Гасоводот Северен тек (1) е завршен помеѓу 2011 година (првата линија) и 2012 година (втора линија). Интересно, ова е вистинското време кога одеднаш постои заладување на односите меѓу Москва и Вашингтон, особено по американскиот напад врз Либија и последователна помош за отстранување на режимот во Сирија, која е сојузник Русија. Освен тоа, ова е време кога Путин престанува да биде "партнер" на Запад и одеднаш станува најголем непријател.

Случајно? Тешко. Причината веројатно може да изнесува 55 милиони кубни метри гас - годишниот капацитет на Северниот поток.

Ако овој гасовод беше една од причините за појава на Студената војна 2.0, које пак, ќе се случи само во односите меѓу Вашингтон и Москва, кога во периодот помеѓу 2019 и 2020 година, ќе стане функционален и гасоводот Северен поток 2, кој ќе извезува руски гас за Европа со двоен капацитет, од 55 на 110 милиони кубни метри годишно?

Американската стратегија најверојатно не е што да се направи потоа, туку што треба да се направи претходно, или што да направи никогаш да не се случи North Stream 2.

Проектот Северниот поток 2 всушност го зајакнува постојниот.

Имено, Северниот поток (1) се две гасовони цевки кои го поврзуваат рускиот град Виборг и германскиот град Грајфсвалд. Северниот тек 2 е изградба на две дополнителни линии кои во голема мера ќе одат на истиот пат како и претходните. Со други зборови, ние зборуваме за истиот пат кој ќе биде засилен, двојно.

Секако, Северен поток има огромно геополитичко значење, силно се плашат од него земјите од Источна Европа, кои некогаш беа во рамките или во рамките на сферата на влијание на Советскиот Сојуз. Зошто? Само погледнете ја мапата. Всушност, пред изградбата на гасоводот Северен тек од Русија до Европа одеше преку "традиционалниот" копнен пат, и помина (и се уште оди) преку повеќе транзит-земји, тие се: Украина, Словачка, Чешка, Белорусија и Полска.

Северен поток

Што значи, изградба на Северниот поток (а особено на Северниот тек 2) за овие земји? Ова значи дека Русија, доколку сака, би можела да им го секне гасот, со тоа што ќе го извезува непречено на потрошувачите во Централна и Западна Европа преку Северниот поток. Се разбира, не е тешко да се замислат бројни сценарија кои ќе ги направи Русија доколку одлучи да казни било која од овие земји, особено оние кои се непријателски кон неа.

Така, Русија има потпора и извонредна цврстина, а една Германија може отворено да сочувствува со транзит-земјите, но на крајот на денот, најважно е природниот гас, на еден или друг начин да дојде до потрошувачите, се друго има секундарно значење.

Но, не мора Русија буквално да им го исклучи гасот на транзит-земјите, доволно е ако поголема количина на гас за Западна Европа да започне да се извезува преку Северен тек - но тоа силно ќе влијае на транзит-земјите, бидејќи транзитот на гас треба да се плати. Значи, овие земји неизбежно ќе останат без пари и без политичко влијание што сега го имаат како транзитни земји

Се разбира, заедно со Северниот поток има и многу други интригантни приказни. Една од нив е онаа поврзана со седиштето во Швајцарија - критичарите тврдат дека Германците и Русите одлучиле да имаат седиште во Швајцарија бидејќи Швајцарија се докажала како многу сигурна земја, кога станува збор за чување тајни, особено банкарски.

Теоретичарите на заговор тврдат дека Русите и Германците тајно прават планови кои одат на штета на остатокот од Европа. Понатаму, некои тврдат дека Русите можат да користат оптички кабли кои минуваат низ маршрутата на гасоводот за шпионажа на тие земји, како што е случајот со Шведска, со која имаат се повеќе затегнати односи.

Гасоводите кои ја опслужуваат Европа

Но, можеби најинтересна приказна од сите е онаа поврзана со генералниот директор на конзорциумот Норд стрим АГ - всушност, тој е Матијас Варниг, поранешен член на озлогласената тајна полиција во Источна Германија, Штази.

Во тоа време, во 1980-тите, Владимир Путин бил сместен во Источна Германија како агент на КГБ. Иако Варниг тврди дека со Путин се сретнал само во 1991 година, кога тој бил на чело на Советот за надворешни работи во канцеларијата на градоначалникот во Санкт Петербург, приказната на заговор Штази-КГБ никогаш не престана.

Некои германски извори го негираат тврдењето на Варниг дека со Путин се состанал за прв пат само во 1991 година, туку се тврди дека двајцата многу добро се познаваат претходно неколку години во Дрезден, каде што и заедно оперирале.

Понатаму, информациите велат дека Варниг директно соработувал со полковникот на КГБ, Путин, во регрутирањето на жителите од Западна Германија да работат за КГБ. Оваа информација беше обезбедена од страна на екс колегите на Варниг.

Приказната продолжува - по падот на СССР и обединувањето на Германија, Варниг конечно станува еден од клучните луѓе на германската банка Dresdner Bank. Тој наскоро станува шеф на филијалата на Dresdner Bank во Русија и под негово водство развил голем бизнис помеѓу германската банка и руските енергетски компании Гаспром и Роснефт.

Сепак, Варниг денес е главен директор на конзорциумот Nord Stream AG, а Северниот Тек 2 е во изградба.

Герхард Шредер и Матијас Варниг

За САД ова не е само зајакнување на Русија во Европа, туку и директен руско-германски заговор за контрола над нив.

Имено, иако одамна заврши Втората светска војна, САД се уште сметаат дека има право да ја контролираат Европа и Русија според нив, всушност, претставува конкретна закана во овој момент.
Силни санкции за Русија и европските компании кои на кој било начин учествуваат во изградбата на Северниот тек 2 е всушност очајнички потег, но не значи дека тој би бил осуден на неуспех.

Да потсетиме, САД имаат голем број на многу лојални (и доста антируски) сојузници во областа на Централна и Источна Европа. Овие земји се членки на ЕУ, членки на НАТО, ќе го поддржат економскиот напад на САД.

Јункер е сосема поинаков свет, а неговите помирувачки изјави за Русија веќе го вклучија во листата на многу проблематични луѓе на американската внатрешна листа на несоодветни.

Дали е сега на Европа да ја покаже својата сувереност? Секогаш и било.

Поврзани

Најнови вести

Коментари