Тема на денот

Се водеше до овој момент. Дали воениот судар меѓу Америка и Русија е незибежен?!

Секој обожавател на бокс или некоја друга боречка вештина, многу пати ја има слушнато изјавата "Let's get ready to rumble"- "Да се подготвиме да се тркаламе", изрека со која често се најавувани мечевите. Најпознатиот автор и изведувач на оваа изрека е Мајкл Бафер кој со текот на времето од неа заработи милиони долари - за тие неколку секунди во кои тој треба да го објави претстојниот натпревар, добива и 68.000 долари за една ноќ.

Целта е да се подигне атмосферата во арената и да се "напалат" гледачите за борбата која следи. Глорификација на насилството, некои ќе речат, но во многу контролирани услови. Во човечкиот род е очигледно дека нешто го чини конфликтот привлечен, но да се гледа во рингот, што подалеку, е уште еден добар компромис помеѓу безбедноста и уживање.

Но, кога изјавата, модифицирана "Let's get ready to rumble" "Да се подготвиме да се тркаламе" како глупост го експлоатира еден од најмоќните луѓе во светот, нема задоволство и сигурно нема безбедност.

Кога претседателот на САД, Доналд Трамп утринава изјави дека "Русија да се подготви, нашите ракети доаѓаат!" беше борбен повик, а ринг стана целата планета.

Можеби Трамп се забавувал кога со своето утринско кафе на Твитер ја пушти пораката која имаат специфична нота на Трета светска војна, но на огромното мнозинство од оние кои живеат во овој свет /ринг – не им е до глобален нуклеарен холокауст.

Ова е цела таа недела, една недела на ескалација, а тензијата расте од ден на ден и од час на час. До степен до кој станува вистински предизвик да се анализира постоечката ситуација во рамките на текст како овој, бидејќи постои добра шанса дека пред крајот на пишувањето ќе има промена на ситуацијата, очигледно на полошо.

Трамп по име и презиме рече дека ракетите "пристигаат" и на Русија и даде до знаење да се "подготови". Дали ова значи дека одлуката за напад врз Сирија е донесена? Веројатно, но, до сега дознавме дека ништо што ќе каже Трамп, не мора да значи дека треба да биде вистина. Пред помалку од две недели, тој стоеше пред американскиот народ и објави дека САД наскоро се повлекуваат од Сирија. Тој, исто така, рече дека некои треба да се соочат со оваа ситуација, бидејќи Сирија повеќе нема да биде американски проблем.

Денес тој вели дека "ракетите доаѓаат". Дали доаѓаат? Малкумина можат да дадат точен одговор на ова прашање, веројатно дури и Трамп, бидејќи неговото претседавање и неговата општа состојба од ден на ден изгледаат дури и чудно.

Што се однесува со самата причина за потенцијално непосреден напад врз Сирија, е загрижувачки, бидејќи малкумина веруваат во официјалниот наратив во кој Асад од некоја луда злоба, наредил напад со хемиско оружје врз цивили во градот Дума.

Минатата година, Трамп изведе ракетен напад врз Сирија и нејзината воздухопловната база, со цел да се "казни" Асад, исто така, поради наводно хемиски напад врз цивилното население, во кој наводно, користен е сарин.

Во големата медиумска збрка и пропаганда беше тешко сортирање на релевантни информации кои беа целосно изгубени (не случајно, се разбира), а меѓу нив и изјавата на сегашниот секретар за одбрана на САД, Џејмс Матис кој во февруари оваа година, рече:

"Не постои доказ дека Асад употребил хемиско оружје против цивили". Неговата изјава беше објавена во медиумите, иако беше министер за одбрана, но тактички на начин што таа не стигна до американската и светската јавност – и беше дел од т.н. "непожелни вести".

Така, неговиот министер за одбрана потврди дека минатогодишниот ракетен напад на Трамп врз Сирија започна врз основа на лажни и непостоечки докази. Дали Трамп научил нешто? Очигледно ништо, тој дури и не се грижи за тоа.

Трамп се соочува со голема "врева" дома - ФБИ упаднаа во канцелариите на неговиот личен адвокат, човек кој за Трамп знае многу, многу валкани тајни, вклучувајќи многу поголеми од оние неверства на неговата сопруга со порно ѕвезди . Зборуваме за информации што Трамп може да го исфрлат од Белата куќа и кој знае, можеби дури и надвор од слобода.

Личниот адвокат на Трамп, но исто така и деловен соработник, Мајкл Коен, е "куче чувар" на Трамп многу години. Веројатно не е обичен адвокат. Ова се некои од неговите изјави:

- "Јас сум тип кој го штити претседателот и неговото семејство. Јас сум оној кој е подготвен да прими куршум за претседателот".

- "Ако некој му прави нешто на г-дин Трамп и не ми се допаѓа, јас ќе сторам сé што е во моја моќ да се ослободам од него/неа за доброто на г-дин Трамп. Ако направите нешто погрешно, јас ќе бидам тука, ќе ме имате на врат и нема да си одам се додека не е завршено ".

"Ве предупредувам, бидете многу е*бено претпазливи, бидејќи она што јас ќе ви го направам е е*ено одвратно. Дали ви е јасно? "

Дека влијателниот и жив доживотен капиталист, како што е Трамп, е опкружен со такви "заштитници" не е изненадувачки.

Сепак, претресот кај Коен е преседан. Кој знае какви лични адвокати имаа Обама или Клинтон, но е тешко да се замисли дека ФБИ ќе ги претресуваа нивните канцеларии, дури и сега, а камоли кога тие беа на власт.

Зошто е ова важно и што има врска со Сирија? Некои извори на американски медиуми велат дека за некои од малверзациите што тој ги има направено, може да добие неколку децении зад решетки. Дали тогаш ќе биде подготвен да "добие куршум" за Трамп? Претпоставката е дека не, претпоставка е дека тоа ќе му даде можност за договор - ќе биде во можност да избере: или да сведочи против Трамп или да биде зад решетки.

Кој знае какви скелети има Трамп со своите позлатени гардероби, а и да нема, секогаш ќе најде некој нов. Трамп чуствува дека го уриваат, дека сé уште е активна неуморната истрага околу неговата изборна победа на сите можни начини.

Ова можеше да се очекува - зад проектот "претседателката Клинтон" која покрена една толку голема машина која ги опфаќа сите сфери на американското општество, толку голема што од својата моќна инерција не е во можност да се запре самата.

Трамп е толку радикален и неумерен што може за некој ден, можеби еден час, да предизвика воен конфликт меѓу САД и Русија, но тоа не значи дека бил мета од првиот ден во Белата куќа.

Не треба да го жалиме, бидејќи од првиот ден откако дојде, тој рече дека влегува во "мочуриште", да се валка во него, а не да го исуши.

И поради помали афери, Бил Клинтон започнуваше американски воени напади за да одвлече внимание.

Трамп сака да го стори истото. Бидејќи кокците се сложија токму за тоа:

1) Сојузниците на САД (Израел, Саудиска Арабија, Турција, Катар, Франција, малку и Обединетото Кралство) веќе се повикуваат на напад врз Сирија

2) Нападот врз Сирија може да им покаже на сите дека не е "човек на Путин", особено ако не е "човек на Путин" ако ги нападне и руските воени позиции во Сирија

3) локалните медиуми ќе се воодушеват,

4) за да се одвлече вниманието на воената индустрија од Коен и Сторми Даниелс

5) ќе им удоволи на влијателни јастреби и неоконзервативците околу,

6) воената индустрија ќе биде воодушевена да се користи во придружба медиумите

7) новиот "воен кабинет" - Помпео, Болтон – војници сакаат војна, каква било војна.

Трамп може, за разлика од Обама, треба да се убеди да "танцува" како што се бара од него, но кога ќе го стиснат, ќе танцува како што никогаш Обама не танцуваше.

Да не застанеме за момент да заборавиме дека на Барак Обама постојано намерно му беше "сугерирано" да ја нападне Сирија, да влезе во конфликт со Русија, итн. Тој не го стори тоа. Мора да се признае, тој се одржа во Сирија само како доволно американско воено присуство и ги финансираше екстремистичките исламисти, така што на неговиот наследник му остави да ја преземе валканата работа.

Со својата утринска порака, Трамп сам себе си ги врза рацете "ракетите доаѓаат" - сега не може да се откаже од нападот дури и да сака, освен ако не сака да испадне "слабич" во очите на домашната и светската јавност.

Повлекувањето од нападот во овој момент ќе биде триумф на Русија и Путин, бидејќи се чини дека САД се уплашиле од руските контра-реакции. Некој некого ќе посрамоти веќе оваа недела.

САД ќе ја посрамотат Русија, ако Томахавките се стрмоглават врз Сирија без Русија да направи нешто. Во таков случај, многумина сериозно ќе почнат да се сомневаат во посветеноста на Русија на сојузниците, но исто така и на наводната митска ефикасност на рускиот систем С-400.

Но, ако Русија реагира и доколку таа е подготвена за уривање на американски ракети над небото над Сирија, тогаш пред мнозинството, ќе се посрамотат САД.

Навистина, но што потоа? Не е тешко да се замисли сценарио каде што Трамп удира уште посилно, а потоа следува, војната меѓу Русија и Западот.

Големо прашање е кој ќе и помогне на Америка во случај на заеднички напад врз Сирија?

Израел? Многу веројатно.

Саудиска Арабија? Можам да проба, но веднаш ќе ризикува војна со Иран.

Турција? Тешко, веројатно ќе биде потребно извесно време да се справи само со северот од Сирија.

Катар? Тешко, тие се уште се во саудиска изолација.

Франција? Можно е, но тоа е веќе еден вид напади на НАТО врз Сирија, шанса за најлошото сценарио - конфликтот меѓу НАТО и Русија, војната во Европа.

Британија? Се чини дека сака да ја спомне потребата за дополнителни докази за напад врз Сирија.

Ако нешто навистина неверојанто не се случи во деновите и часовите пред нас, ова би можело да биде конфликт што некако се очекуваше од почетокот на војната.

Над Сирија веќе лебдеше ужасниот хаос на западниот воен напад, резервиран за моментот кога Сирија е на прагот на победа над терористите.

Само таа победа мора да се изостави, особено заради Западната параноја дека ќе биде катастрофален настан - крајот на тековниот "светски поредок", крајот на доминацијата на Западот.

Сите овие години на напнатост и континуирана ескалација можат да експлодираат во еден единствен момент, со еден клик на военото копче. Дали воопшто постои мирно решение?

Постои- ако денес од власт слезе Асад, да се повлече Путин, и Иран во исто време ја прогласи својата револуција за пропадната и да се врати на вазалската власт.

Се разбира, ова нема да се случи, исто како што нема да се случи во текот на ноќта да исчезне американската двопартиска диктатура и нејзините поданици во голем број европски земји.

Судирите се тука и тие нема да заминат. Воениот конфликт меѓу САД и Русија би бил без конкуренција најголема опасност, трагедија и закана за нашето време. Тоа е живо сведочење за тоа колку е ужасна ситуацијата што ја имаме, ситуацијата што го фрла во вода целосниот напредок што сакаме да го дишеме. Кога таа ситуација ќе стане реалност, таа ќе стане вистинска и силна желба за нешто, нешто, да се направи поинаку. Но, во овој момент се чини дека е премногу доцна.

Ако дојде до напад, и ако е значаен, единствената "шанса" во овој случај, барем за сите нас "е", е Русија да застане и да дозволи САД да ја уништат Сирија и нејзиниот народ како што ги разбија Ирак и Либија пред тоа.

Такво сценарио е крајот на повторно зајакнатата Русија, комплетна трагедија за Сирија, евентуално сочувување на планетата од најлошото што човештвото го измислило да си го направи себеси и нејзе.

Вистинското прашање е како историјата ќе го бележи сето ова. Се разбира, зависи од тоа кој ќе ја пишува историјата. Но, можеби овие изјави можеби еден ден ќе звучат како нејасни документи за пара-историја, но во овој момент треба да се забележи кој го започнува потенцијално големиот конфликт, голема војна – не Сирија и нејзините сојузници. (Vecer.mk)

Поврзани

Најнови вести

Коментари