Понеделнички

Порно

Трета година по ред издржавме во Европа невиден дрил, притисок и уривање на држава, институции, култура, етнички идентитет, традиција, граѓански односи и јавен морал... уривање устав, медиуми, растурање фамилии и општ грабеж на странски пари за некому да се исплати сето претходно наведено.

Ако е некоја утеха, сведоци сме на историски денови за кои со децении ќе се раскажува. За чудо, покажавме повеќе сила и одговорност од што очекував.

Менаџерите на кризата за нивните триесетина милиони евра потрошени за наводни невладини организации, упади на УЧК во Куманово, кршење редакции и напади на новинари кои не се по волја на СДСМ и СЈО, уништување и палење јавен имот и институции, обуки на шарени диверзанти под странски инструктори, порнографско интернет новинарство... за сите нивни пари и напори - не добија очекуван резултат

А ова се подготвувало долго. Платформата од Тирана, проектна задача за Заев, ДУИ и Зијадин Села за Илирида е стара осум години. Ја има црно на бело во книгата на Кочо Данај – Платформа за природна Албанија. Кочо Данај е еден од водечките интелектуалци во Албанија, доктор по политички науки и шеф на албанскиот регионален институт.

План за создавање голема Албанија во која влегуваат Косово и - ние, Илирида.

Животот во Илирида за Македонците би бил како на Србите и Турците во Косово. Етничка тортура. Додека имаме македонска власт таа тортура некако и се поднесува. Ако добиеме албанска власт во која Македонците се малцинство, приказната е завршена.

Кажете ми каде се случило малцинство кое не брои ни дваесет проценти и бега од попис - со помош на СДСМ, партија која загубила на избори да може функционално да владее врз мнозинството Македонци кои, патем, треба и да се откажат од самите себе?!

Затоа и има така масовни протести против Илирида и уривање на Македонија. По 100.000 народ на улица од сите возрасти, вери, нации и партии, и таму се веќе 30-ина дена. Колку е тоа масовно... кога би се случувало во 100-милионската Германија на Меркел на улица би протестирале 5 милиони луѓе! Тоа е еквивалент на нашите 100.000.

И доаѓа Јоханес Хан од Брисел да нареди извршување: мора да има нова влада на чело со албанизираниот СДСМ! Небитни се тие 100.000 што протестираат на улица, ни порача Јоханес Хан. Дури не сакаше да прими ни делегација од протестите, иако примал емисари на сорсоидите зад кои не стои никој, и се претставуваат самите себе.

Се повеќе верувам на пишувањата на Геровски и соросидините новинари кои тврдеа дека Јоханес Хан можеш да го купиш за пари, и да ти одработи за платеното. Ако досега за проектот Илирида, за само три години, странците потрошија триесет милиони евра, ќе се најдат уште пет за Хан и неговите од дружбата што го следат и потврдуваат.

Да, протести ќе има се додека Илирида ни стои над глава. И нема Заев да добие мандат за тиранска влада, сега по протестите тоа е сигурно. Нека има нови избори, нека го изнесе СДСМ проектот Илирида пред гласачите, па ако победат нека формираат влада.

Дали ќе тргне Заев во авантура и со гласање влада без мандат? Не е исклучено, без оглед на последиците. Менаџерите од странство кои му спремиле терен и го донеле до тука го бараат тоа од него за да се урне системот дефинитивно. Врз урната Македонија полесно се гради Илирида. Ако сега некој погази устав за состав на влада, уставот и законите потоа ќе се уриваат постојано. Само ќе се чека налог и одобрение од Брисел.

Да претпоставиме, ако тоа се случи таа одлука за незаконска тиранска влада ќе падне на уставен суд, заедно си сите одлуки кои би ги донела, вклучително и законите за федерализација и двојазичност кои би ги предложила. И толку од нив за подолг период.

Значи, остануваме на барикадите, на готовс и без повлекување. Затоа што повлекувањето нема да заврши со враќање дома, туку со бегалство. Како во Арачиново и на Косово.

Влогот е голем, тоа е процес на државен удар и етнички инженеринг. Кога беше Хан во Скопје на улица против Илирида и тиранска влада се појавија рекордни 200.000 граѓани низ цела Македонија што оваа држава ни Балканот никогаш го немаат видено. Процесите кои се случуваат ги уриваат плановите од менаџерите на кризата.

И, одговорот стаса брзо.

Пропагандната машина на Сорос се вклучи. Објавуваат дека еден од придружниците на таа посета на Хан во Скопје, Иво Вајгл, наводно изјавил дека Груевски бил загрижен од најавите за негово апсење. Спин и пропаганда за општото да се трансформира во проблем на поединец. Оној кој бар површно го знае Груевски знае дека таква реченица и констатација Никола Груевски не би изговорил никогаш.
Иво Вајгл лично демантираше дека го слушнал тоа од Груевски. Па, уште еднаш, соросоидите неказнето злоупотребија име на европски политичар за своја пропаганда.

Груевски му понуди на Заев поддршка за негова влада ако се откаже од тиранската платформа, со што се става себе во позиција Заев и СЈО на раат да го гонат. Ако стравот од прогон му е главен мотив не би му нудел на Заев сопствено доброволно прогонство.
Но, Заев не се откажува од тиранската платформа бидејќи е задолжен кај Албанците и неговите менаџери. Кримоген лик како Заев добро знае што следи ако се премисли. Ѓинѓиќ кој се задолжи кај подземјето при уривањето на Милошевиќ, па се предомисли, скапо го плати тоа.

Неделава уште двајца партиски соработни на Заев од наркоподземјето завршија во притвор.

Снимки од 200.000 народ на протести во ова мала Македонија се мошне силен впечаток кај народот и моќна порака до Тирана и Брисел. Снимките и вестите за протестите ги документираат и шират медиуми и новинари. Тоа треба да се разводни. Медиумите и новинарите да се нападнат, а протестите и Илирида да се заборават.

Да се сврти вниманието на друга страна. А за внимание постојат три имиња кои гарантирано дигаат читаност и гледаност: Мијалков, Груевски и Латас.

И, нормално, два дена потоа се појавува СЈО.

Се појавува од српска мајка родената Албанка Фатиме и соопштува: уредникот на Сител Латас затаил данок и купувал душеци, тенџериња и саат. Уредничката на Сител и Вечер, Ивона Талевска, затајувала данок и купила долен веш за петсто евра во период од 2009 до крајот на 2015 година. Тие се лошите, и не им верувајте за Илирида и протестите.

Плус, онаа ментална наказа Саше Димовски од Фокус ја прашува Фатиме за неговото сознание дека Латас е упасен на граница со Грција, а она као божем се чуди...
Монти Пајтон во живо, човече :) театар. Саше Димовски не ни знае како изгледа женски долен веш, освен оној кој го носи на себе. Барем ние во Сител го знаеме тоа, затоа и си замина.

Како што знаеме и зошто првата жена го остави Сашо Ордановски, фатен во хомо секс. Очаен и отфрлен , цела вечер и плачеше на Мирка на рамо во неговото Пежо 205. 

За мир на моите фанови да кажам дека ни Фатиме ни Саше не зборуваат вистина.

Нивните медиуми и портали, божем случајно, ги знаат сите детали од истрагата и почнуваат акција со намера долниот веш на Ивона и тенџерињата на Латас да станат главна јавна тема по канцеларии и кафани, тоа било најаважно во државата, а не уривање устав и Илирида.
Обид со евтина монтировка за порнографија да потисне вистинската политика.

Јас не знам каков долен веш носи Фатиме Фетаи, не ме ни интересира. Не е мој тип. Кога еден државен јавен обвинител ќе се впушти во тема кој и каков долен веш носи во државата, веројатно и е јасно дека го допрела дното, и лично и професионално. 
Патем, изнесување детали од предистражни дејства е законски казниво.

Пропагандната машина на Сорос брефта. Како да се сврти внимание од протестите на малограѓански оговарања за долен веш, тенџериња, теписи... на Латас. Се вклучува Телма со емисија финансирана од американскиот УСАИД, а водена од Оливера Трајковска. Задачата и е комплицирана, затоа што кога Оливера Трајковска некого проценува и оговара за секс и сексуални спонзорства, клиентилизам и примање пари под маса - тоа е за неа сопствено соголување. Јавно.

Оливера Т. себе се смета за новинар, а не напишала ниту еден текст во животот. Никогаш.

Па ако нечии телефонски разговори се слушнати на таа тема, тоа се нејзините порно-политички муабети со албански политичари, од Мендух Тачи па понатаму, па се до милозвучните порно лигавења за милост на банкари и олигарси. Три години да не работиш ништо, а да носиш Картие саат и да купиш стан е добра наплата кај спонзорите.

Сакате валкани приказни за забава на народ. ОК, еве ги. Но кога се за вас, не ви се мили.

Гушењето на темите Илирида и протести со валкани приказни продолжува на нивните порно сајтови како Доказ, Мактел, Репортер или Либертас. Кога тргнале, можеле да објават какви престижни услуги, освен алкохол до онесвестување, пружала Нора Шакири од Репортер кај Црвенковски... или за изворот на пари и гламур на шефицата на кабинет кај Зоран Заев. Онаа Ивана Хаџиевска, на која ни отец Пимен не би и простил. Ако воопшто и простил.

Па се појавува една од Правен факултет, Ана Чупеска-Станишковска, и елаборира на тема швалери, гаќи и јавност. Во нејзината приказна таа е поштената, нели.
Девојката е соросоид, читам во Република и пари земала во време на шарената револуција, а главен стручен дострел и е местото соработничка на Фрчковски.

Види маче, Ана Чупеска па и Станишковска, ти треба да знаеш дека никој не е крив додека не му се пресуди, а и не си ме прашала дали Фатиме лаже. Плус, од тенџериења и долен веш не се урива држава, уништува народ и брише нација од картата на Македонија. Но, од тебе и твоите соросоиди како тебе - да. Доказите ти се пред очи секој ден.

Плус, темата швалерај и долен веш која несреќно си ја избрала - ти е лош избор. Со тие нездрави амбиции и сенузални бузи што ги имаш, да бидеш во раце на Фрчковски... швалерај ти следува по дифолт. Човекот е познат на тој план, и тоа со насилен секс и со групњаци, шмркање запленет кокаин и се што следи, за што нашироко се раскажува. Прашај ги Павле Трајанов и Слободан Богоевски да ти објаснат дека не си ни прва, ни последна.

Во времето на твојот арагатлук кај Фрчковски ти долен веш гарант не си ни морала да носиш. Затоа цуро не се расфрлај со морализирање, да не станеш како Оливера Т.
Да сум ти јас дечко или маж, тешко би ме убедила во својата невиност.

Накусо, соросоиди и порно квазиновинари од стадото на Заев, ебете се!
Бадијала ви е порно театарот, ние сме на барикадите и тука остануваме!

Поврзани

Најнови вести

Коментари