22 May 2020

Народот вели, ‘‘ не можеш толку да ме дупиш, колку што можам ја да издржам‘‘. Зошто јас знам да правам ‘‘финти ‘‘ дур ме работиш! Во земја на Итар Пејо, во кој архаизмичниот начин на говор е дифолт, примам се некакви епитети дека сум прост,…

19 May 2020

Можеби ќе звучи како клише, но, по вчерашната бесрамна пародија на лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев, постојано ми одзвонува паролата на Кант: „Ѕвезденото небо над мене и моралниот закон во…

17 May 2020

Време да направиме преглед, биланс на добиено и загубено, и да ставиме точка. Паѓаме, или остануваме на нозе. Искуството не ми дава оптимизам. Ако нешто битно не се смени кај Македонците до следните избори - одиме во…

15 May 2020

Да збориме народски како што си знаеме. Ионака ќе го јадеме стапот дека сме простаци што така настапуваме, па ‘‘пењил, не пењил‘‘ не се менува ситуацијата. Ова се вонредни избори во вонредна ситуација. По нормална процедура нормалните избори…

10 May 2020

Што би рекол Франц Кафка во Замок (Das Schloss), ние сме во долга ноќ без сон. Тешка и темна, која никако да заврши, полна со неизвесност, страв и привидувања. Талкаме во темнина, се удираме едни од други…

08 May 2020

Насловот на колумната е намерно напишан како таков. Метафора е тоа За да удри шамар на подзаспан војник во рововите на современата војна.. За ‘‘сезнаечки  по професија интелектуалци‘‘  кои сметаат дека само смртно…

03 May 2020

Мај не фати а Македонија не купи ниту еден респиратор, ни кревет за болните. Анѓушев и Брако во гужвава ни утрапија контејнери крстени како соби за заразени. Гола сиротиња и беда сме. Каде отидоа 12 милијарди државни евра потрошени за три години…

30 Apr 2020

Колку и да звучи несериозно, амбиентот нема алтернатива или пак подобра алегорија за да се одслика ситуацијата. Има една досетка која вели ‘‘ подобро да паднеш у депресија него у септичка јама‘‘.  А јас прашувам како ли изгледа ако паднеш…

28 Apr 2020

Според новите истражувања на канадски историчар, појавата на грип од 1918 година во која загинаа 50 милиони луѓе потекнува од Кина.

Долги години од минатиот век научниците и…

26 Apr 2020

Епидемијава и се погоди на власта како нарачана. Тендери, вработувања, лажни вести се редат во низа. Сега никој не ја прашува владата што е со платите, со правната држава, со економијата или здравјето и образованието на…

17 Apr 2020

Во секојдневието имаме толку многу ограничени умови, што секоја анализа или пак чепкање по светоста на религиозната догма се смета за богохулење. Без давање шанса да се елаборира мислење кое не се согласува со она на…

16 Apr 2020

Неверојатно е како светот, особено моќните и богати држави, ја дочекаа епидемијата на корона вирусот неподготвени и дозволија брз пад на сопствените здравствени системи, економски колапс и десетици илијади жртви меѓу своите граѓани. Паднаа…

12 Apr 2020

Така е како што пишува во насловот. Сега, сред епидемија, повеќе од било кога порано во овие три години, сфаќаме кој владее со нас. Иако не победиле на избори. Па, воочи Велигден, спас чекаме од Господ а не од владата што ја плаќаме.

Не…

10 Apr 2020

И турско и каурско чучи дома прашувајки се како може во една земја која е мајка на пиперот и патлиџанот , на графчето, истото да го третира како жив луксуз. Иди на пазар и провери зошто. Маката не прашува ‘‘турчин ли си каур ли си‘‘. Маката е…

05 Apr 2020

Како стојат работиве вонреднава состојба ќе потрае до 18 мај, минимум. Им се уарни на СДСМ да носат закони набрзина, без Собарние. Како уредбата да се дадат пари за СЈО кое не постои, ама не и за лекарите и сестрите кои…

04 Apr 2020

Живееме сред епидемија на корона вирус, означен како КОВИД-19. Во моментов влегуваме во најтешката фаза во кога секој ден има некој починат и просечно над 30 заболени дневно. Она што посебно загрижува е што имаме близу…