Шолц во Пекинг – средба што мораше да се случи, исто како и последиците: Берлин што бара спас на Исток е повторување на историјата?

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска пристигна во еднодневна посета на Кина каде се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг, а целта на посетата е, според Берлин, зајакнување на економската соработка.

Но, некои го обвинуваат Шолц за политичко лицемерие – имено, некои сметаат дека во оваа ситуација треба да се заземе подеднакво остар став кон Кина како и кон Русија, поради наводната поддршка на Пекинг за Москва.

Шолц секако се истакна како еден од најострите критичари на руската инвазија на Украина, а од неодамна Германија испраќа сè понапредно оружје во Украина.

Меѓутоа, кога станува збор за Кина, очигледно е дека германското раководство ги следи своите економски интереси и се стреми да го зачува овој однос иако има зголемена тензија меѓу Западот и Кина.

Но, како што некои веќе забележаа, Германија се обиде нешто слично со Русија, исто така првенствено водена од своите економски интереси. Може да се каже дека гасоводот Северeн Тeк 2 е изграден со таа идеја.

Но, на крајот, соработката меѓу Берлин и Москва беше грубо прекината, а исто така беа прекинати – или барем оштетени – гасоводите Северен тек 1 и 2, веројатно за да не се обнови соработката толку брзо.

Русија бараше влез за својата енергија преку Германија и се случи тоа што се случи.

Иако причините се многубројни, може да се каже дека денес имаме војна во Европа, меѓу другото и поради обидите да се зајакне енергетската врска меѓу Русија и Германија.

Приказната со Кина е нешто слична, потенцијално уште поголема.

Имено, ако Кина навистина стане доминантна сила на светот, тогаш ќе стане силно спојување на Европа и Азија, каде што самата ќе биде главен градител на инфраструктурата, како и производител, снабдувач и сè помеѓу, што би се формирал т.н Нов пат на свилата.

Како што пренесовме неодамна, Германија е од суштинско значење во овој поглед, особено нејзиното големо северно пристаниште Хамбург.

 

ХАМБУРГ ПОРТ ќе одреди како ќе изгледа остатокот од 21 век

 

Официјален Берлин може да избере да се преправа дека не разбира за што се работи во поширокиот геополитички контекст, но работите се сосема јасни.

Во никој случај не е чудно што во протекувањето на разузнавачки податоци пред десет години (податоци објавени од Едвард Сноуден) беше потврдено дека Германија е земјата која најмногу ја шпионираа американските шпионски служби како НСА.

Не е изненадувачки поради фактот што Германија, односно нејзините одлуки, може да претставуваат многу конкретна закана за целите на американската надворешна политика.

Ако Германија се вклучи во создавање на посилни енергетски и економски сојузи со источните сили како Русија и Кина, таа „ги менува правилата на играта“ и одеднаш станува „недозволива“.

Во овој поглед, Германија е многу специфична и важна и има посебен статус кој се разликува од другите важни европски земји.

На пример, една Франција, дури и кога гласно протестира барајќи ја (назад) нејзината автономија (што, одвреме-навреме, секако се случува), не е толку „опасна“, исто така поради нејзината географска положба.

Јасно е дека земјата од крајна важност во таков контекст е Украина – затоа сме таму каде што сме.

А се започна есента 2013 година кога тогашниот украински претседател Виктор Јанукович, на големо изненадување на неговите партнери од ЕУ, одлучи да ја преориентира земјата кон Русија и економско-стратешките интеграции под водство на Русија и на „Истокот“ (како Евроазиската економска унија итн.).

Во тој момент, т.е. веднаш по неговото вртење, избувна Мајдан и САД активно се вклучуваат во запирање на украинската преориентација додека влијанието на ЕУ е истуркано на маргина, односно се стави во улога на помошен играч, идеално сумирано во телефонскиот разговор „***** ја ЕУ“ на Викторија Нуланд.

ЕУ и денес е на маргините како играч за поддршка во овој конфликт.

ЕУ испраќа пари, оружје и секаков вид на помош во Киев, но ако случајно САД решат дека оваа стратегија повеќе не е активна, би можеле да очекуваме Европа многу брзо да се откаже од понатамошната помош за Украина.

Каква врска има ова со посетата на германскиот канцелар на Пекинг? Можеби доста. Овде имаме состанок кој би можел да влезе во категоријата „Историјата што се повторува“.

Имено, на сличен начин неговата претходничка Меркел беше под лупа кога отиде во Москва да преговара за изградба на дополнителен гасовод меѓу Русија и Германија.

Шолц не преговара за гасовод, туку за нешто многу поголемо – крвотокот на Евроазија.

Уште еднаш да потсетиме дека Олаф Шолц е поранешен градоначалник на Хамбург, а тоа е информација која Кинезите секако ќе ја земат во предвид.

Кинескиот претседател Си Џинпинг на денешната средба изјави дека има потреба од поголема соработка меѓу Кина и Германија „во овие времиња на промени и превирања“.

Шолц е првиот лидер на земја од Г7 што ја посети Кина од почетокот на „промени и превирања“, односно од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Оттогаш, светот многу се промени, делумно поради самата пандемија (која сè уште е секојдневна појава во Кина) и делумно поради војната во Европа, која предизвикува глобални класификации.

На Шолц и на германската делегација не им пречеше (или им пречеше, па не протестираа) што мораа да се тестираат за КОВИД-19 во авионот по пристигнувањето во Пекинг.

По слетувањето, кинеските медицински сили во униформи на хазмат влегоа во авионот и ги тестираа сите присутни.

Но, после тоа имаше поприкладен и посвечен прием за германскиот канцелар – црвен тепих и заеднички ручек во „Златната соба“ на Големата сала на народот, која се наоѓа на западниот раб на плоштадот Тјенанмен во Пекинг.

Шолц во Пекинг - средба што мораше да се случи, исто како и последиците: Берлин што бара спас на Исток е повторување на историјата?
Шолц во Пекинг – средба што мораше да се случи, исто како и последиците: Берлин што бара спас на Исток е повторување на историјата?

„Меѓународната ситуација во моментов е сложена и нестабилна. Како големи и влијателни земји, во време на промени и превирања, Кина и Германија треба уште повеќе да соработуваат за да дадат поголем придонес за светскиот мир и развој“, рече кинескиот претседател.

Шолц, пак, рече дека му е драго што се сретнале лично и веднаш истакна дека руската инвазија на Украина создава „проблеми“ за глобалниот поредок, кој се заснова на правила.

Настрана од пошироките геополитички последици што може да ја чекаат Германија доколку се зафати со конкретно зајакнување на односите со Кина, во овој момент ова е средба која им одговара и на Пекинг и на Берлин.

Германија е на работ на рецесија. Нејзината економија веќе страда доста поради војната во Украина, а зимата допрва доаѓа.

Понатаму, германската индустрија е во паника, а некои индустријалци, за воопшто да ја преживеат оваа ситуација, веќе ги преместуваат своите погони од Европа во Кина – нема сомнеж дека и ова беше една од темите на кои разговараа двајцата лидери.

На Германија навистина и е потребна Кина во овој момент.

Тоа му е јасно на Шолц и затоа не дозволи да биде покосен од критичарите, а критичари има и во неговата владејачка коалиција. Не е тешко да се погоди кому најмногу му пречи посетата на Пекинг – Зелените.

Најостра критика стигна од нивните редови.

Посетата на Шолц на Пекинг доаѓа само една недела откако Берлин го одобри влезот на кинескиот логистички гигант Коско во Хамбург и нивното преземање на пристанишен терминал таму. Шолц го одобри.

Неговите коалициски партнери – Зелените и Либералите – беа против тоа.

И зошто оваа посета е важна за Кина?

Војната во Украина ќе ја реши – Кина

Од многу причини.

Првата е, секако, продолжување на развојот на нивниот голем план за инфраструктурно поврзување на Азија и Европа.

Втората е да се разблажи перцепцијата дека Кина е премногу цврсто на страната на Русија во овој конфликт.

Да, точно е, Кина на некој начин ја поддржува Русија, но не и одговара – особено не од бизнис перспектива – тоа да биде тотална перцепција и не би сакала целосно да се „посвети“ на тој сојуз, бидејќи прашањето за руската победа или пораз овој конфликт во никој случај не е решено.

Со други зборови, Кина сака да има опции за сите евентуални можности. Германија е таа која нема премногу опции во оваа ситуација.

По наглото одвојување од Русија, Кина станува исклучително важен партнер за Германија.

Сега на ред се САД, кои сигурно нема да благословат такво партнерство, дури и да се работи само за економијата (како што беше во случајот со Русија!).

(Vecer.mk VIA)

Фото: Профи

ЕУ зборува за нов светски поредок? Русија и Кина се ревизионистички сили, тврди првиот дипломат на ЕУ