Со тоа што претседателот Бајден официјално ја објави својата кандидатура за реизбор во 2024 година, земјата би можела да се подготви за реванш на претседателските избори од 2020 година.

Бајден ја објави својата долгоочекувана објава во видео рано наутро во вторникот, критикувајќи ги оние што ги нарече „МАГА републиканци“, вклучувајќи слики од бунтот на 6 јануари 2021 година и демонстранти кои се противат на одлуката на Врховниот суд да ја поништи Роу против Вејд.

И покрај тоа што изборната сезона е во рана фаза, Бајден се чини дека е подготвен да ја добие номинацијата на Демократите со само двајца долгогодишни противкандидати, авторката за самопомош Маријана Вилијамсон и адвокатот за заштита на животната средина и активист против вакцини Роберт Ф. Кенеди Џуниор.

Трамп, исто така, се чини дека е во силна позиција да ја добие републиканската номинација со тоа што води во повеќето анкети со двоцифрена бројка.

Ако навистина се случи реванш меѓу Бајден и Трамп, тоа ќе биде првпат по повеќе од половина век да се случи реванш претседателски натпревар, но далеку од првпат досега.

Сите сакаат ВТОРА РУНДА Бајден-Трамп во 2024

Еве ги реваншите за претседателските избори што се случија во историјата на САД:

Поранешните претседатели Џон Адамс и Томас Џеферсон (историско друштво на Белата куќа)

Адамс против Џеферсон

Првиот реванш на претседателските избори се случи веднаш по стапувањето на сила на Уставот. Џон Адамс и Томас Џеферсон се појавија како лидери на федералистичката и демократско-републиканската партија, соодветно, и се соочија во две од најгорчливите трки во историјата на земјата.

Адамс и Џеферсон првпат се кандидираа еден против друг во 1796 година. Кандидатите во тоа време не водеа директна кампања за себе и се потпираа на нивните поддржувачи во кампањата за нив.

Џеферсон беше обвинет дека имал афера со еден од неговите робови, додека Адамс го добил прекарот „Неговата разновидност“, што е навреда за неговата тежина, според Националниот уставен центар. Адамс на крајот победи тесно во трката, 71 електорски глас наспроти 68-те на Џеферсон.

Изборите во 1800 година само ја зголемија горчината меѓу двете страни. Критичарите на Џеферсон го обвинија дека е атеист и дека неговиот избор би довел до „Убиство, грабеж, силување, прељуба и инцест“, според Милер центарот на Универзитетот во Вирџинија. Адамс беше обвинет дека сакал еден од неговите синови да се ожени со една од ќерките на кралот Џорџ III за да создаде американска монархиска династија.

Џеферсон го победи Адамс за да му го одбие реизборот, освојувајќи 73 електорски гласови наспроти 65 на Адамс. Џеферсон доби ист број гласови како и другиот Демократско-републиканец, Арон Бур, но Домот го реши нерешениот резултат и Џеферсон го освои претседателството на 36-тото гласање на телото.

Поранешните претседатели Џон Квинси Адамс и Ендрју Џексон (историско друштво на Белата куќа)

Квинси Адамс против Џексон

Џон Квинси Адамс, син на вториот претседател, и генералот Ендрју Џексон првпат се кандидираа еден против друг во 1824 година во време кога постоеше само една политичка партија, Демократско-републиканците. Федералистичката партија до овој момент пропадна, а Адамс и Џексон, заедно со колегите кандидати Вилијам Крафорд и Хенри Клеј, се сметаа себеси за членови на истата партија.

Натпреварот од 1824 година стана вториот во американската историја кој отиде во Домот за да избере победник кога ниту еден кандидат не доби мнозинство од гласовите. Џексон освои мноштво на популарни и изборни гласови, поради што тој очекува на крајот да биде избран за претседател, наведува Националниот архив.

Клеј не напредуваше во тајбрејк во Домот, но имаше значително влијание во Домот како спикер. Тој се залагаше за Адамс, со кого беше најмногу идеолошки усогласен, помагајќи му да ја постигне победата.

Адамс подоцна го назначи Клеј за државен секретар, што Џексон и неговите сојузници го критикуваа како „коруптивна зделка“.

Адамс и Џексон набрзо откако основаа свои политички партии, националните републиканци и демократите, и повторно се соочија во 1828 година. На натпреварот доминираа лични напади, слично како во 1800 година обвиненија за корупција и олеснување на проституцијата.

Распространетата популарност на Џексон му помогна во трката и удобно да го порази Адамс.

Поранешните претседатели Мартин Ван Бурен и Вилијам Хенри Харисон (историско друштво на Белата куќа)

Ван Бурен против Харисон

Противниците на претседателството на Џексон се собраа околу новооткриената партија Виг до средината на 1830-тите. Но, Вигс беа формирани од широк спектар на членови кои застапуваа различни идеологии и региони во земјата, и тие се мачеа да формираат консензус надвор од спротивставувањето на Џексон.

Тие номинираа повеќе кандидати од различни региони за да се спротивстават на потпретседателот на Џексон, демократот Мартин Ван Бурен. Тие се надеваа дека ќе ги испратат изборите во Домот и еден од нивните кандидати ќе го освои претседателството таму.

Стратегијата не успеа да го запре Ван Бурен во 1836 година, но планот помогна да се лансира генералот Вилијам Хенри Харисон на националната политичка сцена како најдобриот Виг таа година.

Вигс го номинираа Харисон повторно да се соочи со Ван Бурен во 1840 година. Приврзаниците на Харисон можеа успешно да го нападнат сè понепопуларниот Ван Бурен поради долготрајната рецесија и да го прикажат Харисон како народен херој.

Харисон удобно победи на изборите.

Поранешните претседатели Гровер. Кливленд и Бенџамин Харисон (историско друштво на Белата куќа)

Кливленд против Харисон

Актуелниот Гровер Кливленд лесно победи на реноминација од демократите во 1888 година. Бенџамин Харисон, внук на Вилијам Харисон и поранешен сенатор од Индијана, ја доби републиканската номинација на осмото гласање.

Изборите се фокусираа најмногу на прашањето за тарифите, при што Кливленд го поддржа намалувањето на тарифите за да се обиде да ги намали трошоците за потрошувачите, а Харисон поддржува високи заштитни тарифи за да се обиде да ги заштити индустриите во САД, наведува UCLA.

Републиканците водеа поефикасна кампања и Харисон тесно победи. Но, Кливленд победи на народното гласање со околу 100.000 гласови.

Кливленд се соочи со противење за да стане демократски кандидат во 1892 година, но беше фаворит и ја освои номинацијата. Трката беше слична на 1888 година по тоа што се фокусираше на економски прашања како тарифите, наведува Центарот Милер.

Кливленд ја нападна администрацијата на Харисон за силна, заштитна тарифа донесена во 1890 година, а републиканците, исто така, мораа да се соочат со предизвик од трета страна од Џејмс Вивер од Популистичката партија.

Харисон не можеше да го надмине тоа, а Кливленд стана единствениот претседател избран во два последователни мандати во историјата на САД.

Поранешниот гувернер на Охајо, Вилијам Џенингс Брајан и поранешниот претседател Вилијам Мекинли (Историско друштво на Белата куќа Галерија на портрети)

Мекинли против Брајан

Републиканските и демократските кандидати во 1896 и 1900 година многу се разликуваа во нивните економски политики. Вилијам Мекинли, поранешен гувернер на Охајо, кој ја напиша тарифата од 1890 година, беше главно поддржан од големите бизниси, додека Вилијам Џенингс Брајан, поранешен член на Домот, беше поддржан од фармери и мали бизниси.

Мекинли вети дека ќе го задржи златниот стандард како валута на земјата, додека Брајан го осуди планот и се залагаше за проширување на среброто како дел од валутата, наведува Институтот Смитсонијан.

Брајан водеше енергична кампања додека Мекинли водеше кампања од неговиот преден трем. Мекинли многу го надмина Брајан во трката и победи на трката.

Мекинли се појави како популарен претседател по победата на САД во шпанско-американската војна во 1898 година и лесно беше реноминиран во 1900 година. Брајан беше номиниран повторно да му се спротивстави.

Натпреварот се фокусираше на слични економски прашања на валутата и битката меѓу бизнисот и трудот. Брајан, исто така, го нападна Мекинли поради проширувањето на влијанието на САД во светот, тврдејќи дека земјата станува империја.

Мекинли победи на реизборот и ја зголеми својата разлика од четири години претходно за повеќе од 100.000 гласови.

Поранешниот претседател Двајт Ајзенхауер и поранешниот гувернер на Илиноис Адлај Стивенсон (Историско друштво на Белата куќа Архива)

Ајзенхауер против Стивенсон

И републиканците и демократите беа заинтересирани популарниот генерал од Втората светска војна Двајт Ајзенхауер да се кандидира за претседател на нивната партија. Но, Ајзенхауер на крајот одлучи да се кандидира како републиканец во 1952 година, а демократите го номинираа гувернерот на Илиноис, Адлај Стивенсон.

Стивенсон можеше да им се допадне на умерените и либералите во Демократската партија и имаше долгогодишно искуство, но Ајзенхауер значително го надмина.

Генералот широко водеше кампања со доверба и личност, а во голема мера го игнорираше Стивенсон и ја напаѓаше администрацијата на актуелниот претседател Хари Труман, наведува Милер Центарот. Тој ја нападна администрацијата за тековната Корејска војна, ширењето на комунизмот на меѓународно ниво и корупцијата и лесно победи на изборите.

Ајзенхауер беше широко популарен претседател бидејќи реши да се кандидира за реизбор во 1956 година, а демократите се чинеше дека имаат голем предизвик пред себе, без разлика кого ќе номинираат. Повторно му се вратија на Стивенсон, но тој имаше проблем да најде проблеми што би можеле да останат.

Ајзенхауер повторно победи во 1956 година со уште поголем убедлив од оној во 1952 година.

(Vecer.mk VIA TheHill)