Долгогодишен руски деловен соработник на американскиот тутунски гигант Philip Morris International Inc – милијардер чии акции вклучуваат голем удел во фабрика за оружје што ја снабдува руската војска – е санкциониран во Европа за помагање на руската инвазија на Украина, наведува прегледот на бизнис регистри и списоци со санкции на Ројтерс.

Игор Кесаев (55), на листата на Форбс како 35-та најбогата личност во Русија минатата година, беше санкциониран на 13 април од Обединетото Кралство и на 8 април од Европската унија.

ЕУ во својот документ за санкции забележа дека имотите на Кесаев во дистрибуцијата на тутун и производството на оружје насочуваат „значителен“ приход кон Руската Федерација за да ја финансира нејзината „дестабилизација на Украина“.

Кесаев поседуваше 49% удел во В.А. Фабриката Дегтјарев, лоцирана на 165 милји североисточно од Москва, која произведува митралези, противтенковски и противвоздушно оружје што се продаваат на руската војска и на земјите од Блискиот Исток, Северна Африка и Латинска Америка, според руските деловни записи 31 декември и веб-страницата на фабриката до денес.

Игор Кесаев (55),
Игор Кесаев (55)

Фабриката е позната по производството на митралези калашников ПКМ и ПКТМ, како и пушки и митралези Корд, од кои некои се поставени на оклопни возила.

Интересот на Кесаев за бизнисот со оружје датира од најмалку 2012 година, покажуваат корпоративните документи на Дегтјарев.

Портпаролот на Кесаев, Анатолиј Ширјаев, изјави за Ројтерс во изјава испратена по е-пошта во средата дека Кесаев „во моментов не е акционер“ во Дегтјарев и „не е дел од неговото управување“. Ширјаев не одговори на дополнителните прашања или барања да обезбеди документација за излегувањето на Кесаев од бизнисот со оружје.

Годишниот извештај на фабриката Дегтјарев за 2021 година – објавен на 14 април – го наведува Кесаев како поседува 49% од акциите во фабриката.

Александар Тменов, генералниот директор на фабриката, го нарече Кесаев како „наш главен акционер“ во домашна публикација од 16 март и објавена на веб-страницата на објектот Дегтјарев.

Во својот документ за санкции од 8 април, ЕУ го наведе Кесаев како „главен акционер на фабриката Дегтјарев“.

До неодамна, Кесаев беше и претседател на одборот на големата руска компанија за дистрибуција на тутун, ТЦ Мегаполис АД.

И тој беше член на управниот одбор на холандската холдинг компанија на таа фирма, во која Филип Морис, производител на цигари Марлборо, има 23 отсто од акциите.

Кесаев поднесе оставка на двете функции на 11 април, според соопштението за печатот на Филип Морис и ТЦ Мегаполис АД.

Сепак, според ЕУ, тој ја задржува крајната контрола врз Мегаполис. Во својата изјава за санкции, ЕУ рече дека Кесаев е претседател и сопственик на Меркур Груп, кој е сопственик на Мегаполис, „водечкиот дистрибутер на тутун во Русија“.

Во својата изјава испратена преку е-пошта, портпаролот на Кесаев, Ширјаев рече дека бизнисменот „не е дел од менаџментот на Мегаполис груп и затоа не ги коментира односите на Мегаполис со (Филип Морис).

Ројтерс не можеше да ја одреди големината на уделот на Кесаев во холдинг компанијата Мегаполис Дистрибуција БВ.

Декемврискиот извештај на руската служба за деловни вести Интерфакс вели дека Кесаев и долгогодишниот деловен соработник Сергеј Кациев заедно поседувале 52,8%.

Во соопштението за печатот на Мегаполис од 11 април се вели дека Кесаев не е контролен или мнозински акционер во дистрибутивната компанија или која било од нејзините подружници и дека тој не влијае или не донесува одлуки за бизнисот.

Врските на Филип Морис со Кесаев датираат од раните 1990-ти, кога претприемачот и помогна на американската фирма да се движи низ постсоветската Русија и да го искористи својот посакуван пазар на тешки пушачи, велат извештаите во вестите.

 

Кутии цигари се прикажани зад прозорецот на киоск на улица во Санкт Петербург, Русија, јануари 2013 година. Александар Демијанчук

Таа врска сега може да се покаже како кошмар за односите со јавноста за компанијата.

Сликите од руското вооружување што ја удира Украина го ужаснаа поголемиот дел од светот, вршејќи притисок врз западните брендови да ги прекинат врските со Русија и олигарсите кои доминираат во нејзината економија – уште помалку оние со досие за снабдување со оружје на руската војска.

Постои „ризик за репутацијата. Како, „што по ѓаволите прави Филип Морис во справувањето со овој човек?“, рече Даниел Фрид, поранешен американски дипломат кој ја координираше политиката на санкции за администрацијата на Обама по руската анексија на Крим во 2014 година.

Фабриката за оружје Дегтјарев се осврна на постојаните договори за снабдување на руската морнарица, воздушни сили и копнени сили во соопштенијата за печатот на својата веб-страница.

Ројтерс не беше во можност дефинитивно да потврди дали оружјето произведено во фабриката се користи во руската инвазија на Украина, иако доказите собрани од новинската агенција го поддржуваат тој заклучок.

Филип Морис во соопштение испратено по е-пошта рече дека компанијата и нејзините подружници „ги почитуваат сите важечки санкции“.

Мултинационалната компанија рече дека веќе презела чекори за да ги намали своите операции во Русија и дека работи на опции за излез на „уреден“ начин.

Не даде временска рамка или дополнителни детали за тоа како би функционирало таквото излегување.

Филип Морис минатиот месец соопшти дека ги суспендирал сите маркетинг активности во Русија, ги откажал сите лансирања на нови производи таму и дека прекинал со некои производи, иако не прецизирал кои од нив.

Во мартовската изјава за ситуацијата во Украина, главниот извршен директор на Philip Morris International, Јацек Олчак, рече за неговата компанија: „Ние стоиме во солидарност со невините мажи, жени и деца кои страдаат“.

Во текот на изминатите три децении, дистрибутивниот мускул на Кесаев му помогна на Филип Морис (PM.N), најголемата светска тутунска компанија по пазарна капитализација, да освои повеќе од една четвртина од рускиот пазар на цигари.

Русија оствари приход од повеќе од 1,8 милијарди долари минатата година за Филип Морис, околу 6% од глобалната продажба на компанијата со седиште во Њујорк, покажуваат финансиските и прес-изјавите на фирмата.

Според веб-страницата на компанијата, фабриката на Филип Морис надвор од Санкт Петербург е најголемата во нејзината глобална империја.

Рускиот претседател Владимир Путин постојано ги критикуваше западните санкции кон неговата земја и некои од нејзините бизнис титани.

Минатиот месец тој ги нарече овие казни обид „да се зададе удар врз целата наша економија, нашата социјална и културна сфера, секое семејство и секој руски граѓанин“.

Русија ја прикажа својата инвазија на Украина како „специјална операција“ за демилитаризација и „деназификација“ на нејзиниот многу помал, демократски сосед.

Иако Ројтерс не можеше убедливо да потврди дека руските борци во тој конфликт користат оружје од фабриката за оружје Дегтјарев, доказите од Украина се чини дека ја поддржуваат таа определба.

Новинската агенција испита дел од митралез Корд оваа недела во автомеханичарска продавница во Киев, која го поправа руското оружје извадено од бојното поле за повторна употреба од страна на украинските борци.

Делот најверојатно бил произведен во фабриката Дегтјарев, наведува независниот експерт за оружје Демиен Сплетерс од лондонската истражувачка група „Conflict Armament Research“, која следи оружје во воените зони.

Сплетерс ги прегледа фотографиите од митралезот Корд обезбедени од Ројтерс.

Печат на задната страна на митралез Корд за кој автомеханичарите во Киев рекоа дека е пронајден од руските сили, 14 април 2022 година. Сергиј Карази

Тој рече дека конкретното оружје „Корд“ е тип кој е поставен на тенкови, оклопни транспортери и други борбени возила. Имаше идентификациски броеви, врежани во метал.

Формите и стилот на тие бројки се совпаднаа со оградите пронајдени на пушка со висок калибар што Conflict Armament Research ја испитуваше во Украина во 2018 година.

Истражувачката група во тоа време утврди дека пушката – ASVK што обично се користи за уништување воена опрема – била произведена во фабриката Дегтјарев.

„Прилично е впечатливо, сличноста меѓу ликовите таму“, рече Сплитерс.

Тој додаде дека е „многу веројатно“ други митралези од фабриката Дегтјарев да се користат на руски борбени возила во Украина.

Еден од механичарите во Киев, Олександр Федченко, изјави за Ројтерс во март дека тој и тим заварувачи и инженери разговарале со украинските војници на фронтот, кои извадиле оружје од хендикепираните руски тенкови и го вратиле во неговата автомеханичарка.

Не е јасно колку неодамна беше произведен митралезот Корд, а Ројтерс не можеше самостојно да ги потврди извештаите на механичарите дека оружјето било пронајдено од инвазијата на руските сили.

За Украинците, бизнисите со тутун и оружје на Кесаев се нераскинливо поврзани.

 

Задниот дел од митралезот Корд, во позадина, за кој автомеханичарите во Киев рекоа дека е пронајден од руските сили, во Киев, Украина, 14 април 2022 година. Описите на пиштолот се совпаѓаат со оградите пронајдени на пушка со висок калибар што Лондон Истражувачка група заснована на Conflict Armament Research испитувана во Украина во 2018 година и е утврдено дека е произведена во фабриката Дегтјарев. Сергиј Карази

 

Во 2014 година, прорускиот претседател на Украина, Виктор Јанукович, беше соборен во народниот бунт (државен удар), што доведе до руска анексија на Крим подоцна истата година. Украинските власти, во меѓувреме, почнаа внимателно да ја испитуваат улогата на руските компании во различни сектори на нејзината економија.

Во тоа време, фирмата Trading Company Мегаполис-Украина беше убедливо најголемиот дистрибутер на тутун во земјата, контролирајќи 99% од пазарот, според истражувањето на Антимонополскиот комитет на Украина, врвниот регулатор за конкуренција во земјата.

Украинските власти почнаа да привлекуваат внимание на врските на Мегаполис со Кесаев и руското производство на оружје.

Киев го санкционираше Кесаев во 2016 година за неодредени дејствија за кои рече дека ја загрозуваат националната безбедност на Украина.

Највисокиот украински обвинител подоцна го обвини Кесаев дека ги поддржува „терористичките организации“ со снабдување со оружје на сепаратистичките групи поддржани од Русија, кои речиси една деценија се борат да формираат две независни држави – Доњецк и Луганск – во источна Украина богата со ресурси.

Претставниците на самопрогласената Народна Република Доњецк не одговорија на барањата за коментар, додека претставниците на самопрогласената Луганска Народна Република не можеа да се контактираат за коментар.

Јарослав Јурчишин, член на украинскиот парламент и поранешен шеф на украинскиот огранок на антикорупциската непрофитна Транспаренси Интернешнл, рече дека мултинационалните компании кои продолжуваат да работат со Кесаев помагаат да се поттикне воената машина на Москва.

„Тоа се луѓето кои се одговорни за…агресијата, за повеќе смртни случаи на украинскиот народ“, изјави Јурчишин за Ројтерс.

„Тоа се валкани пари“.

Филип Морис не одговори на барањето за коментар на тврдењата на Јурчишин.

Други инвеститори во фабриката за оружје Дегтјарев од 31 декември, покажуваат податоците на компанијата, ги вклучуваат Ростек, руска државна одбранбена компанија која се наоѓа на списокот на санкции на американското Министерство за финансии од 2014 година; и NPO High-Precision Systems, друга државна компанија за оружје која беше именувана во кругот на санкции од Министерството за финансии кон крајот на март.

Rostec и NPO High-precision Systems не одговорија на барањата за коментар.

Кесаев и фабриката Дегтјарев не се санкционирани од САД.

Одделот за финансии, кој спроведува економски санкции, одби да коментира.

Стејт департментот на САД рече дека „не може да ги прегледа идните санкции“, но рече дека се насочени кон руските олигарси кои ја финансираат војната и „ќе продолжат да дејствуваат со нашите сојузници и партнери ширум светот во наметнување трошоци на Кремљ“ доколку конфликтот продолжи.

Заплетот со Кесаев е уште еден тежок предизвик за односите со јавноста во историјата на тутунскиот левијатан, чија матична компанија некогаш беше позната како Philip Morris Companies Inc. Philip Morris Inc, единицата во САД, беше една од четирите големи тутунски фирми што во 1998 година да плати околу 206 милијарди долари, најголемата граѓанска спогодба во историјата на САД, за да ги надомести државите за трошоците на пушачите чие здравје беше уништено од нивните производи.

Компаниите Филип Морис се преименуваа во Алтриа Груп АД во 2003 година, а во 2008 година го отфрлија Филип Морис Интернешнл во посебна компанија што продава надвор од Соединетите држави.

Philip Morris International минатата година оствари приход од 31,4 милијарди долари, со оперативен профит од речиси 13 милијарди долари.

Русија е пазар од соништата за меѓународните тутунски компании, со своето големо население од околу 145 милиони луѓе и една од највисоките стапки на пушење во светот.

Повеќе од 40% од мажите таму “палат“, наведува Светската здравствена организација. Бројот на цигари што се продаваат годишно во Русија е приближно ист како и во Соединетите држави, иако населението на Русија е помалку од половина од големината на населние на САД.

Еден човек пуши цигара додека шета низ окното на сончева светлина во Москва. Антон Голубев

 

Според на податоците од Bernstein Research, инвестициска истражувачка фирма, само Филип Морис имаше удел од 26 отсто, а неговите најпродавани ги вклучуваат Парламент и Бонд Стрит, наведува Бернштајн Рисрч.

Американскиот антитутунски активист Метју Мајерс работеше на намалување на пушењето во Русија како претседател на Кампањата за деца без тутун, американска непрофитна организација која ја прошири својата работа на глобално ниво.

Тој рече дека успехот на странските компании за цигари во Русија е практично неспоредлив со другите познати фирми за производи за широка потрошувачка.

„Западните тутунски компании буквално ја презедоа индустријата“, рече Мајерс. „Тие се вградени“.

Путин во 2020 година го почести Филип Морис за донирање храна на стари лица и обезбедување лична заштитна опрема за волонтери кои учествуваат во руската програма за помош за КОВИД-19.

Компанијата го промовираше „комеморативниот медал и писмото за благодарност“ што ги доби од претседателот во извештајот за нејзините напори за одржливост објавен минатата година на веб-страницата на нејзината операција во Русија.

Филип Морис рече дека тоа е еден од многуте локални и меѓународни бизниси признати во Русија за напорите за помош за време на пандемијата.

Комунистите први ја отворија вратата на фирмата.

Во 1970-тите, Филип Морис склучи договор за лиценцирање за неговиот бренд Марлборо да се произведува во СССР, стои на веб-страницата на Филип Морис.

Немаше корпоративно присуство или фабрики таму, но истраја. Тој аранжман роди нов бренд на цигари во знак на сеќавање на заедничката вселенска мисија Аполо-Сојуз меѓу Соединетите Држави и Советскиот Сојуз, која е заслужна за подигнување на профилот на Филип Морис кај младите пушачи, велат истражувачите за тутун.

Можноста повторно тропна во 1990 година, во самракот на комунистичкото владеење, кога недостигот на тутун предизвика широки протести. Одговарајќи на повикот од советскиот претседател Михаил Горбачов, Филип Морис, заедно со неговиот американски конкурент Р.Ј. Reynolds Tobacco Company, се согласи да испорача 34 милијарди цигари, стои вестите и изјавите на компаниите во тоа време.

Падот на Советскиот Сојуз во 1991 година ширум ги отвори портите.

„Филип Морис“ до 1993 година има посветено 1 милијарда долари за проширување во регионот, овозможувајќи му да ги откине постоечките фабрики и да изгради други, покажуваат изјавите на компанијата и вестите.

Донесе знаење за производство и супериорни мешавини на тутун.

Тој, исто така, го ослободи мазниот маркетинг кој ги слави слободата и консумеризмот, со реклами од тој период кои го прикажуваа каубојот Marlboro Man на широко отворените простори на американскиот Запад и младите младенци ја напуштаат својата церемонија на мотор.

Денес, Русија е втор по големина пазар за продажба на тутун на Филип Морис, зад Индонезија, наведува најновиот годишен извештај на компанијата.

Со исклучок на банките, осигурителните фирми и инвестициските компании, Филип Морис во 2021 година беше најголемата странска компанија според приходите што работи во Русија, вели рангирањето на Форбс Русија.

Фабриката Филип Морис Изора надвор од Санкт Петербург, Русија, 9 април 2022 година.

 

Руските потрошувачи се исто така главни купувачи на таканаречените производи со намален ризик на кои Филип Морис се залага за да го спречи падот на глобалната продажба на цигари.

Нејзината потписна технологија е IQOS, уред кој го загрева тутунот без да го согорува за да создаде аеросол исполнет со никотин за пушачите да го вдишуваат.

Русија минатата година учествуваше со 17% од глобалните продажби на IQOS производи на Philip Morris, удел што го надмина само Јапонија, стои во нејзиниот најнов годишен извештај.

Просторот за малопродажба е од суштинско значење за да се стигне до клиентите. Затоа, дистрибутерот Кесаев, роден во близина на руската граница со Грузија, беше толку важен за успехот на Филип Морис во Русија.

IQOS

 

Во раните 1990-ти, Кесаев започна бизнис со увоз кој работеше со меѓународни тутунски компании кои сакаат да ги стават нивните производи на полиците на продавниците, стои на профилот на магнатот од 2014 година на руската веб-страница на списанието Форбс.

Се вели дека Кесаев зборува одлично англиски, откако дипломирал на Универзитетот МГИМО, престижно училиште за меѓународни односи.

Тој се преселил во Швајцарија некое време во 1990-тите, се вели на веб-страницата, каде што развил лична врска со директорите на Филип Морис во регионалното седиште на компанијата во Лозана.

Со текот на времето, Кесаев го изгради најголемиот дистрибутер на тутун во Русија преку преземање на регионални конкуренти, според руската веб-страница на Форбс.

Таа компанија, Мегаполис, испорачува до 160.000 трговци на мало со должина од 7.000 милји, според веб-страницата на фирмата.

Кесаев е исто така еден од тројцата мнозински акционери на Mercury Retail Group, која управува со два големи синџири на продавници, се вели во декемвриското соопштение за печатот од Mercury Retail Group.

Во 2013 година, Филип Морис и конкурентот Japan Tobacco Inc купија 20% од акциите во холдинг компанијата на Мегаполис за по 750 милиони долари, според извештаите на компаниите.

Долгогодишните врски на Филип Морис со Кесаев и рускиот пазар, вклучувајќи го и сегашниот удел од 23% во Мегаполис, може да го отежнат напуштањето на земјата.

„Ако потрошите четврт век градејќи портфолио на бренд и присуство, ќе бидете многу неволни да се откажете од тоа“, рече Енди Роуел, научен соработник кој ја проучува тутунската индустрија на англискиот универзитет Бат, кој е дел од глобален антитутунски конзорциум наречен СТОП.

Кутии цигари се прикажани зад прозорецот на киоск на улица во Санкт Петербург, Русија. Александар Демијанчук

 

Врските на компанијата со Русија се залепени поради фактот што земјата е еден од двата пазари во светот – заедно со Алжир – каде Филип Морис има сопственички удел во компанија поврзана со дистрибутер, наведува нејзиниот најнов годишен извештај.

До минатата недела, 12-члениот одбор на холандската холдинг компанија Мегаполис вклучуваше Кесаев, тројца негови деловни соработници и четворица извршни директори од Филип Морис и Јапан Тобако, стои во холандскиот деловен регистар.

Од преостанатите 11 директори сега наведени таму, седум не одговориле на барањата за коментар, а другите не можеле да се лоцираат.

За да ги прекине сите врски со Русија, Филип Морис ќе треба да го продаде својот удел во Мегаполис.

Компанијата не го спомна Мегаполис во ниту една од нејзините неодамнешни изјави за излегување од рускиот пазар и не одговори на прашањата на Ројтерс за плановите за нејзината инвестиција во Мегаполис.

Мегаполис во своето соопштение за печатот на 11 април рече дека санкциите на ЕУ „во никој случај не влијаат“ на дистрибутивната компанија и нејзините подружници.

Соединетите Американски Држави и ЕУ не им забрануваат на компаниите директно да работат во Русија, но нивните санкции забрануваат широк опсег на зделки со субјекти како што се централната банка на Русија, некои од нејзините најголеми финансиски институции и други санкционирани поединци или компании.

Американските правила, исто така, забрануваат нови инвестиции во Русија од американски граѓани или ентитети, додека ЕУ забранува инвестиции во рускиот енергетски сектор и блокира широк опсег на извоз во Москва во вредност од милијарди евра годишно.

Многу мултинационални компании одлучија дека оптиката на водење бизнис во Русија, заедно со тешкотиите во навигацијата во финансискиот систем, не вреди.

Фрид, поранешен американски дипломат, вели дека ги советува американските компании од рундата на санкциите поврзани со Крим во 2014 година дека Русија станала поризично место за нивно работење. Додадете ги најновите санкции кои произлегуваат од нејзината инвазија на Украина и тој рече дека потенцијалната опасност е зголемена.

„Сега е до небо. Минува низ покривот“, рече Фрид, сега соработник во Атлантскиот совет, тинк-тенк за меѓународни прашања во Вашингтон.

Филип Морис не е единствената мултинационална тутунска компанија која се бори со својата иднина во Русија.

Japan Tobacco, сега најголемиот играч во Русија со повеќе од една третина од пазарот, на 10 март соопшти дека ги суспендира новите инвестиции и маркетинг активности во Русија, но престана да се заложи за излез. Јапонската влада поседува третина од Japan Tobacco.

Japan Tobacco соопшти дека е „посветена да ги почитува сите важечки национални и меѓународни санкции наметнати на Русија“, додавајќи дека Кесаев повеќе не е во управниот одбор на Мегаполис или не е вклучен во управувањето со компанијата од 11 април.

Во соопштението, јапонското Министерство за Finance соопшти дека верува оти менаџментот на Japan Tobacco „ќе преземе соодветни и навремени мерки со ситуацијата во согласност со релевантните закони и прописи“.

British American Tobacco Plc соопшти дека ќе ја напушти Русија и во март му кажа на Ројтерс дека најверојатно ќе го продаде на својот долгогодишен дистрибутер.

Таа фирма, руската групација на компании СНС, минатиот месец изјави за новинската агенција дека процесот на префрлање на бизнисот на БАТ на СНС е „добро во тек“. БАТ соопшти дека нема дополнителни коментари.

Imperial Brands Plc, со помалку од 10% од рускиот пазар, минатиот месец соопшти дека ќе ја прекине продажбата и работењето таму. Компанијата изјави за Ројтерс дека е во преговори со „локална трета страна“ да го продаде својот бизнис, но одби да елаборира.

Со оглед на тоа што странските компании доминираат на рускиот пазар на тутун, не постои голем домашен оператор кој би можел да ја надополни понудата доколку сите четири компании престанат да продаваат.

Западните санкции би можеле да ги комплицираат напорите на руските увозници да ги купат производите во странство.

Калум Елиот, аналитичар во Бернштајн Рисрч, рече дека е можно Филип Морис да ги лиценцира своите брендови на руска компанија. На крајот на краиштата, така започна во советско време.

Но, Елиот рече дека таквата стратегија носи потенцијални ризици за Филип Морис по толку многу децении работа таму, бидејќи стекнувачот на лиценцата може да ја „оштети вредноста на брендот“.

Филип Морис одби да коментира.

Што се однесува до Кесаев, неговото наводно излегување од бизнисот со оружје доаѓа во услови на санкции кои исто така може да ги заматат изгледите за неговата тутунска империја.

Но, во фабриката за оружје Дегтјарев, бизнисот цвета.

Во ноемвриската изјава на Тменов, генералниот директор на фабриката, се вели дека „2021 година беше позафатена од кога било“.

Vecer.mk via

Фото: Профи/Ројтерс/РИА