Во мај 2000 година, еден француски весник објави текст во кој се наведува дека „албанската мафија ја уништува Европа“.

Le Parisien зборуваше за официјален документ на Интерпол кој опишува „совршено организирана“ криминална мрежа со потекло од Албанија, чии „пипци“ се шират кон запад.

Дрогата, проституцијата, трговијата со оружје и илегалната имиграција беа столбовите на оваа мафија, која имаше силни врски со италијанската и турската мафија, пишува Спектатор во текст од 5 ноември 2022 година.

“Во извештајот на Интерпол се наведува дека 40 отсто од дилерите на хероин уапсени во Австрија претходната година биле Албанци, а Le Parisien ги потсети своите читатели дека Албанците неодамна воделе мрежи за проституција во градовите Ница, Тулуз, Стразбур, Мец и Нанси.

Еден месец по објавувањето на весникот, во Франција беше објавена книга наречена “Албанската мафија – закана за Европа“.

Тоа беше вознемирувачка приказна за криминален потфат кој „дури и зазема голема почит меѓу моќните мафијашки семејства во Сицилија“.

Иако 1990-тите не беа добри за сицилијанската мафија, која беше прогонувана од италијанските власти по атентатот на двајца високи судии во 1992 година, тоа беше профитабилно време за албанските криминалци поради војната во Косово.

Припадник на американскиот дипломатски кор на Косово им рекол на авторите на книгата дека Ослободителната војска на Косово (ОВК) и дала на мафијата „политички легитимитет“ во замена за пари и шверц.“

Германски весник Ди Велт: Албанија има проблеми со корупцијата, правдата и слободата на печатот, Рама има врски со мафијата
Германски весник Ди Велт: Албанија има проблеми со корупцијата, правдата и слободата на печатот, Рама има врски со мафијата

Албанците се свртеа кон Западот, Берлин ги отфрли

Ова и помогна на албанската мафија да ја прошири својата сфера на активност, така што до 2000 година контролираше повеќе од 70 отсто од пазарот на хероин во Австрија, Германија и скандинавските земји, носеше илјадници проститутки низ Европа и организираше многу профитабилни кражби, често извршени од поранешни полициски офицери или ветерани на ОВК.

„Во Франција проблемот е сè уште во повој, но неговиот развој е неизбежен“, предупредуваат авторите.

Проблемот навистина созреа во следните две децении, забрзувајќи се во 2010 година кога Советот на Европската унија одобри безвизен режим за албанските граѓани, една година откако земјата поднесе барање за пристапување во блокот.

Албанците набрзо се упатија кон запад, прво кон Германија, а потоа, кога Берлин почна масовно да ги отфрла нивните барања, кон Франција.

Во Франција, имаше 7.630 барања за азил во 2017 година – што претставува зголемување од 66 отсто во однос на 2016 година – што го натера тогашниот министер за внатрешни работи Жерар Коломбе да ја посети Тирана во декември истата година во обид да ја убеди албанската влада да ја засили контролата врз луѓето кои ја напуштаат земјата.

Неговата дипломатска кампања беше залудна. Во 2018 година, бројот на барања за азил се искачи на 8.261, од кои само 6,5 отсто биле успешни (во Велика Британија успешни биле 55 отсто од албанските барања).

Досега француската влада откри кој стои зад егзодусот, а извештајот објавен од Министерството за правда во есента 2018 година ја нагласува улогата што ја игра мафијата.

Главните активности на мафијата биле кражби, дрога и криумчарење мигранти.

Во извештајот се наведени неколку примери. Во периодот од ноември 2017 до октомври 2018 година, пет Албанци извршиле 98 кражби во 11 региони на Франција, при што одзеле 423.000 евра.

Во меѓувреме, нивната трговија со дрога била базирана надвор од градовите во источна Франција.

Бизнисот цветаше, а полицијата во Франција работеше напорно за да ги разбие добро организираните мрежи за хероин и кокаин, управувани од Албанци.

Во меѓувреме, француското Министерство за правда ја опиша илегалната имиграција како растечка гранка на албанската мафија.

Во 2018 година Французите разбија 18 албански шверцерски синџири и уапсија 83 лица, но и покрај нивните напори, мафијата продолжи да шверцува луѓе од Азија и Блискиот Исток во Европа, „особено во Велика Британија“.

Поголемиот дел од шверцот во тоа време беше во камиони, но додека британските и француските власти ги зајакнаа безбедносните мерки на пристаништата на Каналот Ламанш, Албанците почнаа да бараат алтернативи.

Зошто не чамци од оддалечените делови на брегот?

Чамците почнаа да го преминуваат каналот

Првите премини беа направени есента 2018 година; само неколку стотини на почетокот, но кога мафијата сфати колку е лесно и колку се поволни британските власти за оние кои доаѓаат на брегот – во голем дел поради Законот за модерно ропство на Тереза ​​Меј од 2015 година – флотила од чамци почна да го поминува каналот.

Оваа точка ја истакна Ден О’Махони, командантот за закани на тајниот канал, пред Одборот за внатрешни работи минатата недела:

„Порастот беше експоненцијален и мислиме дека ова главно се должи на фактот што албанските криминални банди стекнаа основа во северот на Франција“, објасни тој.

Во 2019 година со чамци пристигнале 1.843 мигранти, во 2020 година 8.466, а годинава до крајот на октомври поминале 39.430 мигранти.

Меѓу таа бројка има 12.000 Албанци, од кои 10.000 се самохрани мажи, мнозинството на возраст од 18 до 35 години. Некои можеби имаат намера да бараат легитимна работа, но многумина се во Британија за да работат за мафијата.

Тие воспоставија просперитетна деловна империја во континентална Европа, а сега сакаат да го направат истото и во Британија.

Тие се веќе на вистинскиот пат.

Како што објави Сан во 2019 година, Албанците постигнале „речиси целосно преземање на имотот на британската кокаинска индустрија од 5 милијарди фунти“.

Во колумна во весник оваа недела, пратеникот Дејвид Дејвис рече дека во изминатите две години, полицијата во неговата изборна единица Хамберсајд „спроведе шест операции насочени кон групи поврзани со Албанците, осомничени за злосторства, од дрога до измама“.

Дејвис смета дека кризата мора да се реши од нејзиниот извор, во Албанија.

Треба, и ако нивната влада одбие да соработува, ЕУ треба да ја преиспита албанската кандидатура, бидејќи Le Parisien беше во право во 2000 година: албанската мафија ја корумпира Европа.

Можеби веќе е, пишува Спектатор

Еди Рама за албанските мигранти – ЖРТВЕНИ ЈАРЦИ на неуспешната британска политика

На истата тема пишуваше и Вајс

Откако финансискиот колапс во 1990-тите доведе до широко распространета сиромаштија и граѓански хаос, помладите генерации во Албанија се најдоа заробени под мрежата на сиромаштија и корупција.

За некои, трговијата со дрога нуди бегство од сиромашните квартови што ја преплавуваат внатрешноста на Тирана. Но, шверцот со дрога овде не е ништо ново; тоа е трговија што се протега длабоко во Албанија.

И покрај тоа што е земја членка на НАТО и на граница да се приклучи на Европската унија, Албанија стана првата нарко-држава во Европа.

Според дефиницијата на Меѓународниот монетарен фонд за нарко-држава, како држава „во која сите легитимни институции се навлезени од моќта и богатството на илегалната трговија со дрога“, како Венецуела, Гвинеја-Бисао и Авганистан, Албанија е до колена заглавена во пари од дрога.

Извештајот на американскиот Стејт департмент од 2018 година  и последователно во 2019 година, ја опиша Албанија како дом на „раширена корупција, слаби правни и владини институции и слаба гранична контрола“ со шверц на дрога, даночно затајување, шверц и трговија со луѓе како најпрофитабилните злосторства во земјата.

Дрогата е голема работа овде.

Оваа мала, планинска поранешна комунистичка држава на брегот на Јадранот е најголемиот производител на нелегално одгледуван канабис на отворено во Европа.

Во 2017 година, полицијата во Албанија заплени 68 тони трева, во вредност од околу 680 милиони долари.

Но, трговијата со кокаин е она што ја издигнува Албанија до статус на нарко-држава.

Во текот на последната деценија, како што откри VICE, албанските банди и улични екипи како што е Hellbanianz станаа главни играчи во профитабилната трговија со кокаин во Обединетото Кралство и остатокот од Европа.

Албанските банди се прославија со продажба на кокаин со висока чистота по конкурентни големопродажни цени и придонесоа за зголемување на достапноста и чистотата на кокаинот во Европа од 2012 година.

Албанските шверцери воспоставија директни линии за снабдување преку големите пристаништа за примање кокаин во Јужна Америка и Европа во Белгија и Холандија.

Албанија е единствена во Европа бидејќи нејзините нарко-барони не се одметнати одметници.

Наместо тоа, тие се во голема мера поврзани со оние што ја водат земјата и често се во корупци со луѓето кои се обвинети за бркање одметници.

Парите од дрогата се суштински дел од демократскиот систем на Албанија, бидејќи најдобриот начин за обезбедување на гласовите на луѓето е да се платат во готово, а најдобар генератор на готовина е трговијата со дрога.

Студијата финансирана од ЕУ, која траеше од 2016 до 2019 година, покажа дека на неверојатни 20,7 отсто од Албанците им биле понудени пари или услуги во замена за нивниот глас.

Во јануари 2019 беше објавено откако беше откриено дека кокаинските банди успешно местеле избори со купување гласови.

Бидејќи трговијата со дрога е толку поврзана со оние кои се на власт, британските разузнавачки единици се распоредени во Тирана за да ги следат трговците со луѓе.

Еден член на тимот за врски во Обединетото Кралство изјави за VICE дека имаат јасни докази за споделени разузнавачки информации кои биле обелоденети директно до дилерите од албанската полиција.

На Британците им се придружиле тимови од САД, Холандија и Италија, кои решиле да се вклучат откако откриле дека информациите што ги споделиле со албанските власти завршуваат во погрешни раце.

Извори: Independent/ЕУ/ Exit.al/StateDepartment/BBC/ Вајс/ Спектатор

Фото: Илустрација