Харолд Холт беше австралиски премиер од 26 јануари 1966 година до 19 декември 1967 година. Многу краток рок, зошто? Дали Холт е симнат од власт? Дали тој си даде оставка? Дали е изгласана недоверба против него?

Не, ништо од горенаведеното.

Што тогаш, умрел додека бил на должност? Можеби, веројатно – имено, Австралиецот Харолд Холт едноставно „исчезна“ и на денешен ден во 1967 година, по еден од најголемите претреси во историјата на Австралија, Холт беше прогласен за мртов, иако неговото тело никогаш не беше пронајдено.

Тој беше член на Либералната партија (десноцентристички) и скоро две години на функцијата ќе остане запаметен по неговата надворешна политика и многу изразените антикомунистички ставови.

„Големиот и централен факт на модерната историја е огромниот судир на моќ меѓу комунизмот и слободниот свет“, рече тој еднаш.

Тој цврсто веруваше во т.н. „домино теорија“ (теорија која верува дека ако некоја земја се најде под влијание на комунизмот, тогаш наскоро ќе дојде сè околу неа).

Затоа тој се залагаше за напад врз комунистите каде и да се појавеа, а за него најважна беше, се разбира, Азија.

„Географски ние сме дел од Азија и се повеќе сме свесни за тоа, за нашето учество во Азија – нашите најголеми опасности и најголемите надежи се поврзани со Азија за иднината“, рече тој еднаш пред парламентот.

Тој силно се залагаше за Виетнамската војна и разви блиски односи со американскиот претседател Линдон Б. Џонсон, кој пак дојде на власт по мистериозната смрт на Џон Кенеди (кој пак се залагаше за ставање крај на Виетнамската војна)

Тоа е, накратко, приказна за политичките ставови на Холт, но што се случи со него, како исчезна?

Беше 17 декември 1967. Холт го обожаваше океанот и имаше неколку луксузни колиби на море.

Тој викенд тој беше на својата куќа во Портси (на полуостров околу 100 км јужно од Мелбурн). Се возеше тој ден со четворица пријатели и им предложи да одат на плажата Чевиот да се бањаат (летните температури се таму во декември).

Како што и самиот рече, тој ја знае таа плажа „како задниот дел од раката“ и често доаѓаше тука да оди на риболов. Но, тој ден морето беше доста разбранувано и само еден од неговите пријатели, Алан Стјуарт, реши да оди на пливање со него.

Холт влезе во морето, исплива кон отворено море и исчезна… Еден од сведоците на плажата, Марџори Гилеспи, рече дека тој само „исчезна зад високиот бран“.

Како што споменавме, започна големо пребарување, потрага, но телото никогаш не беше пронајдено. За Холт, кој тогаш има 59 години, генерално се смета дека ги преценил своите способности за пливање. Но, не секој верува во оваа теорија за случајна смрт…

Некои веруваат дека Холт всушност извршил самоубиство, но оние што го познавале тврдат дека тој никогаш не би го сторил тоа. Други веруваат дека тој исто така дека страдал од депресија.

Но, постојат низа други, повеќе „имагинативни“ теории. Една од нив е (заедничко за сите мистериозни смртни случаи на политички лидери) дека тој бил убиен од ЦИА. Но, најинтересното, во што многу луѓе навистина веруваат, е тоа што Холт го „земала“ кинеска подморница.

Оваа теорија најсилно ја пропагираше британскиот автор и новинар на агенцијата Ројтерс, Ентони Греј – во 1983 година објави книга под наслов „Премиерот беше шпион“.

Во истата, Греј тврди дека Харолд Холт бил всушност кинески шпион многу години (и за време на националистичкото и комунистичкото владеење во Кина).

Се наведува дека во соработка со Кинезите, тој решил да ја лажира сопствената смрт, влегувајќи во кинеска подморница крај австралискиот брег. Подморницата потоа го однела во Кина, како што тврди Греј во својата „тешко за верување“ книга, а Холт продолжил да живее во Пекинг.

Се разбира, многумина го исмеваа Греј и неговата теорија, но некои веруваа во неговите заклучоци. Се разбира, со оглед на антикомунистичките ставови на Холт, би било тешко да се соработува со Кина (но не и целосно хипотетички невозможно – факт е дека и САД одлучија да се приближат до Кина со цел да се спротивстават на потенцијалната поголема закана за СССР).

Како и да е, Холт почина, и најверојатно се удави, неговата смрт остана мистерија до ден-денес, но и предмет на разни теории на заговор.

(Vecer.mk via)