Соединетите Држави работат на испорака на напредни противбродски ракети во Украина за да им помогнат на украинските сили да ја скршат руската поморска блокада, изјавија официјални лица, според Ројтерс, кој рече дека тоа е ексклузивна информација. Овој потег доаѓа во време на загриженост дека помоќното оружје што може да потоне руски воени бродови дополнително ќе го ескалира конфликтот.

Украина не ја крие желбата за понапредно американско оружје со артилеријата што моментално ја има на располагање. Листата на желби на Киев, на пример, вклучува проектили кои би можеле да ја истуркаат руската морнарица од пристаништата на Украина во Црното Море, овозможувајќи и да продолжи да испорачува жито и други земјоделски производи низ светот.

Сегашни и поранешни американски функционери и извори во Конгресот наведуваат пречки за испраќање помоќно оружје со долг дострел во Украина, вклучително и долгорочни потреби за обука, тешкотии за одржување на опремата, загриженост дека руските сили би можеле да го запленат американското оружје и стравувањата од ескалација на конфликтот.

Но, тројца американски функционери и два извори во Конгресот велат дека можноста за два типа моќни противбродски ракети или директно се испорачуваат во Украина или дека пратката оди преку европските сојузници кои ги поседуваат тие ракети, пренесува Ројтерс. Станува збор за проектилите „харпун“ и „Naval Strike Missile“.

Во април, украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Португалија да и испорача ракети „харпун“, кои имаат дострел од речиси 300 километри, на украинската армија. Но, постојат неколку проблеми што ја спречуваат Украина да ги добие овие ракети. Пред сè, ограничена е достапноста на платформи за лансирање „харпуни“ од брегот – ова, според некои официјални лица, е технички барано решение, бидејќи најмногу се работи за системи стационирани на море.

Двајца американски функционери рекоа дека САД работат на потенцијални решенија кои вклучуваат повлекување на лансери од американските бродови. Двете ракети чинат околу 1,5 милиони долари по парче, велат експертите и индустриските лидери. Околу 20 бродови на руската морнарица, вклучително и подморници, се во оперативната зона на Црното Море, соопшти британското Министерство за одбрана.

Брајан Кларк, поморски експерт од Институтот Хадсон, вели дека 12 до 24 противбродски ракети како што се „харпуни“ со дострел од повеќе од 100 километри би биле доволни да им се заканат на руските бродови и би можеле да ја принудат Москва да ја прекине блокадата.

„Доколку Путин истрае во блокадата, Украина би можела да ги исфрли од игра најголемите руски бродови, бидејќи тие немаат каде да се кријат во Црното Море“, рече Кларк.

Русија веќе претрпе загуби на море, особено кога станува збор за потонувањето на командниот брод на Црноморската флота, крстосувачот Москва.

Неколку земји би биле подготвени да испратат ракети „харпун“ во Украина, велат американски претставници и извори во Конгресот. Но, никој не сака да биде првата или единствената земја што ќе го стори тоа, бидејќи се плашат од руска одмазда доколку нивниот брод потоне со „харпун“ од залихите, изјави американски официјален претставник.

Naval Strike Missile (NSM) може да биде лансиран од украинскиот брег и има дострел од 250 километри. Исто така, потребни се помалку од 14 дена обука за да се работи на тој систем. Изворите велат дека НСМ се сметаат за помалку логистички барани од „харпуните“ бидејќи сојузниците на НАТО би можеле да ги позајмат достапните мобилни копнени фрлачи и боеви глави од Норвешка.

Двајца американски функционери и извори во Конгресот велат дека САД се обидуваат да најдат начин Украина да добие НСМ од европските сојузници. Извори од Конгресот велат дека друга опција би била Норвешка да и донира НСМ на Украина, идеја поддржана од норвешките пратеници. Норвешкото Министерство за одбрана, пак, одби да коментира за тоа кои дополнителни придонеси во вооружување и одбранбена опрема може да се сметаат за понуда за Украина.

Сите барања за оружје произведено во САД, како што се „харпун“ и НСМ, ќе треба да бидат одобрени од американскиот Стејт департмент, кој доби насоки од Белата куќа. Друго оружје кое е високо на листата на желби на Киев е Системот за повеќекратно лансирање ракети (MLRS), како што е М270, кој може да погоди цел оддалечен 70 или повеќе километри, што е три пати повеќе од многу украински хаубици кои на украинците моментално им се достапни.

Во последниве недели, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден одлучи наместо тоа да испрати хаубици М777, кои може да се распоредат побрзо и да се испорачуваат во поголеми количини, изјавија двајца американски претставници. Двајца американски функционери изјавија дека M270 или сличен систем како M142 HIMARS ќе се разгледува за испорака во Украина откако Конгресот ќе го усвои предлог-законот за дополнително финансирање од 40 милијарди долари, што се случи во меѓувреме.

Законот за дополнително финансирање, според официјални лица на Ројтерс, ќе даде дополнителни 11 милијарди долари претседателски овластувања за повлекување средства, што ќе му овозможи на претседателот да го одобри трансферот на вишокот оружје од американските резерви без одобрение од Конгресот како одговор на вонредна состојба.