Специјалниот истражител Роберт Милер, чија работа е да се испита дали има “таен договор” меѓу кампањата на Трамп и Русија за време на претседателските избори во 2016 година, некои го сметаат за најважната личност во САД, бидејќи од неговите заклучоци ќе зависи иднината на претседателот. Се разбира, не е тајна дека противниците на Трамп се надеваат дека ќе истрагата на Милер може предвреме да го отстрани Трамп од Белата куќа, а анти-Трамп медиумите се посветени на процесот и по можност да се забрза.

Buzzfeed News е еден од американските таблоидни медиуми кои се особено гласни за ова прашање. Но, се чини дека овој пат тие отидоа толку далеку што Роберт Милер мораше да реагира на начин на кој јавно се огради од нивното известување.

BuzzFeed објави сензационална сторија во која тврди дека Трамп на неговиот долгогодишен адвокат Мајкл Коен му рекол да “лаже пред Конгресот.” Наскоро и други медиуми почнаа да ја емитуваат оваа приказна, посочувајќи дека тоа би можело да го чини Трамп функцијата. Но, тогаш канцеларијата на Роберт Милер истакна дека тврдењата изнесени во тој извештај се “неточни”.

BuzzFeed, исто така, вели дека Коен (кој се соочува со казна затвор во секој случај), исто така, пред иследниците изјавил дека Трамп му наредил да лаже по прашањето за изградба на “Трамп кулата” во Москва. Трамп самиот реагираше посочувајќи дека ако Коен го рекол тоа, тој го сторил тоа со цел да ја “намали казната”.

Интересно е тоа што главниот уредник на Buzzfeed, Бен Смит, по негирањето на Милер, вели дека сè уште “стои зад објавениот извештај”. Што сака да каже? Милер лаже? Во изјавата на Смит, “стоиме на нашето известување и изворите што се користат, ние го повикуваме специјалниот истражувач за да разјасни што точно демантира”.

Кои се изворите на Buzzfeed? Тие се, се разбира, неименувани и се наведува дека ова се двајца полицајци кои работат на горенаведената истрага.

Коен претходно изјави пред Конгресот дека преговорите за изградба на Трамп кулата во Москва траеле од септември 2015 до јануари 2016 година, кога проектот престанал. Но, Коен сега тврди дека преговорите траеле малку подолго до јуни 2016 година, кога Трамп веќе беше кандидат за претседател на САД.

“Коен рече дека по изборите во ноември 2016 година, Трамп лично му наредил да лаже, односно да каже дека преговорите завршиле неколку месеци пред навистина да бидат завршени”, тврди Buzzfeed.

Сепак, во извештајот се оди понатаму – се наведува дека Трамп, исто така, му дал задача на неговиот тогашен адвокат Коен да отпатува во Москва и таму се сретне со Владимир Путин, и тоа додека траела последната изборна кампања во САД.

Во декември минатата година, Коен беше осуден на 36 месеци затвор за затајување данок и лажење пред Конгресот.

“Мојата слабост беше слепа лојалност кон Доналд Трамп – имав чувство дека морав да ја сокријам неговата валкана работа”, рече Коен. Некои, вклучувајќи го и Трамп, сметаат дека Коен со ова, ја намалил затворската казна.

Што се однесува до BuzzFeed, на нивниот сајт во 2017 година е објавено досието Стил кое наводно потврдува “таен договор” меѓу Трамп и Русија. Колку од споменатото досие навистина потврдува нешто е многу дискутабилно.

Прво, оваа “досие” е, всушност, евиденција на поранешниот британски разузнавачки агент Кристофер Стил, а не конкретни докази. Второ, досието навистина да ја потврдеше поврзаноста, Трамп веројатно веќе немаше да биде во Белата куќа.

Исто така, Кристофер Стил работел во одделот за Русија на разузнавачката служба во британската МИ6, а со тоа тешко може да биде “веродостоен извор на информации.”

Фактот што запишал некој поранешен британски агент Стил, не може да се третира како доказ, но многумина непријатели на Трамп го прават токму тоа. Во наведеното досие уште на првата страница се истакнува: “Руските власти го одгледува Трамп најмалку 5 години, и работата е дополнета и со директно управувана од страна на Владимир Путин”.

На втората страница се вели: “Путин имаше за цел да сее разединување во Соединетите Американски Држави и меѓу западните сојузници кои се сметаат дека се закана за руските интереси”.

За некои, документот Стил е “свет документ”, и секоја изјава во него е неспорна вистина. Но, како тоа може да биде така? Дали е толку тешко да се замисли дека Стил едноставно го компонирал сето тоа со умисла, користејќи го наводниот кредибилитет, за да ги добие сите тактички преку медиумите?

И кој медиум го објави досието Стил во целост? Buzzfeed, сигурно. Тешко е да се каже дека е контроверзно објавување на нешто што содржи такви грандиозни тврдења, но не им придава ниту еден доказ за нив.

Но, тоа е BuzzFeed, не се основани како извор на вести – BuzzFeed е во основа веб-страница за забава, резултат на ко-основачите на Хафингтон пост, кои потоа го додадоа делот “BuzzFeed вести” и се обидуваат да влезат во доменот на “сериозни новинарство”. Сепак, и покрај ова, според Pew Research Center, Американците генерално не веруваат во информации објавени таму. Разбирливо, бидејќи тоа е онлајн таблоид, т.н. “жолти” вести.

Трамп смета дека тоа е одмазда од страната која губи – “Запамтите како BuzzFeed објави целосно дискредитирано “досие”, кое го платиле лоповката Хилари Клинтон и демократите”, напиша Трамп во една од своите Твитер пораки.

Фактот дека дури и Милер самиот отфрла (барем некои) информации што ги објавува Buzzfeed, предизвика аларм за активирање на непријателите на Трамп. Како и не би – BuzzFeed – објавите за нив беа последната капка надеж дека нивната многу посакувана верзија на реалноста, во која Путин го става својот човек во Белата куќа еден ден ќе се открие!

Но, Милер има сериозна работа пред него. Лесно е Кристофер Стил да напише нешто, а потоа да го објави ва јавноста за да се предизвика хаос, лесно му е и BuzzFeed во состојба на “лажни вести” да објави она што му доаѓа на ум, но на крајот на денот Милер е оној кој треба да достави доказ за овие обвинувања, и ако обвинувањата се само фантазии, не може да се очекува од него да направи чудо.

Истрагата се уште е во тек и никој всушност не знае кога Милер ќе ги достави своите сознанија на јавниот обвинител. Едно е познато – кога тоа ќе се случи, останува на државниот обвинител да утврди дали резултатите од истрагата ќе бидат објавени во јавноста или не. Но, јавниот обвинител, избор на Трамп – Вилијам П. Бар – допрва треба да биде потврден од Конгресот (веројатно ќе биде). Бар вели дека е подготвен да објави “поголем дел од истрагата” во јавноста, но не ветува дека ќе објави сè.

Што откри истрагата на Милер досега? Обвинети се повеќе од 20 руски државјани, како и неколку лица директно поврзани со Трамп, вклучувајќи го и поранешниот советник за национална безбедност, Мајкл Флин, и поранешниот лидер на изборната кампања Пол Манафорт. Двајцата во моментов “соработуваат” со истрагата. Со други зборови, ако имаат нешто во врска со Трамп, сега е идеален момент за “плукање”, бидејќи тоа ќе ги спаси.

Во целата оваа приказна, најмногу шокантен за некои е фактот што Милер експлицитно го отфрла новиот “Buzzfeed” извештај. Зошто тоа треба да биде шокантно? Очигледно, за некои луѓе е, а сега има голема полемика во САД.

Некои луѓе кои очигледно не гледаат само политички противник во Трамп, туку “закана за човештвото” едноставно не можат да веруваат дека таква “сочна” приказна против него се отфрла – не е важно дали е лажна или вистинита.

Ова, на крајот на краиштата, во ерата на “лажни вести”, очигледно повеќе не е важно, за многумина, но не и за Милер.

(Vecer.mk)