15 Oct 2020

Си праам ја така муабет сам со себе како да земам бугарски пасош. Ама, онакво поголемо! Не дават на оние што не потпишуваат дека имаат бугарски корени и ‘‘филинг‘‘ кој вели дека ‘‘Бај Гањо‘‘ му е во срцето. Обаче! Реално, секоја земја има свои…

11 Oct 2020

Основниот, базичен, темелен приход, безусловната сума на пари што би им била исплатена на сите жители, без оглед на нивната состојба, долго време се третираше како утопија.

Покрај тоа, англискиот ренесансен хуманист Томас Мур ја објави…

09 Oct 2020

Се изненадив кога деновиве едно 15-годишно дете цитираше една досетка која е чиста филозофија, ама не за негова возраст. Вели, ‘‘ орел пораснат меѓу кокошки у ќумез смета дека летањето е грев‘‘.Го глеам малиов, у себе си викам ‘‘ ај копиљ не…

06 Oct 2020

Хомеопатските лекови од година во година стануваат сè попопуларни и покрај бројните сериозни студии кои покажуваат дека немаат медицински ефект, односно нивното дејство е, во најдобар случај, ефект на лажен лек - плацебо.

Во 2015 година…

06 Oct 2020

По три децении демократија, сведоци сме на демографска катастрофа без преседан што ги погоди земјите на Источна Европа, по пропаста на комунистичкиот систем и крајот на Студената војна.

Веднаш по падот на Берлинскиот ѕид, во ноември 1989…

02 Oct 2020

Во секојдневие со полуспуштени гаки не само што ги спуштивме да простите, туку и убаво се наведнавме. ‘‘ Кад је бал нек‘ је трошак‘‘!  А, каков е трошокот? Трошиме живот,..  Планетата започнува да се врти во обратна насока од часовникот. Морбидно…

27 Sep 2020

Ерменија и Азербејџан се лизгаат кон вистинска војна. Двете земји прогласија воена состојба и, засега, ниту една не попушта во обвинувањата дека ривалот е виновен за новата ескалација. Бројни светски лидери повикаа на прекин на огнот и мир, а…

24 Sep 2020

Колумнава нема за цел да се подсмева. С краја да е! Целта е отварање на акалот во време на ‘‘демократија до јаја‘‘. На времето беше еднопартиски систем, па ти бендисал не бендисал, у секој случај ‘‘ си наебал‘‘ ако не ти е по ќеф па мрчиш. Не…

19 Sep 2020

Образуван сум како Албанец на македонски јазик. Барем во темелите на писменоста стојат Кирил и Методиј со своето писмо. Тоа беше систем во кој образованиоето имаше клише од кое нема одстапување, па дури и по цена на морални и сериозни…

11 Sep 2020

Во колумнава ‘‘црнци и белци‘‘ се фигуративен говорен јазик! Не сум расист! Респект кон сите!

Чекале Македонци ( државјани на РМ / фак Северна) у тоа време виза за Грчка. За 99% скопјани, грчка виза се вадеше кај конзулатот каде што е…

04 Sep 2020

Се битисаа избори, потече многу вода под Камен Мост, се формира влада, једино што столчињата за парламентарците не се баш така комотни како фотељине доле у сала, не може да се опуштат и да дремнат дур некој тамо кења на говорница. Силно светнал…

02 Sep 2020

Германските власти денеска објавија дека бојниот отров Новичок е употребен против Алексеј Навални, истакнат руски опозициски актер.

Портпаролот на германската влада, Штефен Зајберт, не остава простор за сомнеж - тој посочува дека…

27 Aug 2020

Бидејќи пандемијата го загрозува глобалниот статус кво, бидејќи немирите се шират низ Америка и се забележува генерално слабеење на американската моќ, многумина се прашуваат како да го разбудат заспаниот џин - Европа…

25 Aug 2020

Претседателските избори во САД се одржуваат на 3 ноември годинава и однапред е веќе познато дека ќе бидат хаотични. Има две страни на кои ќе им биде тешко да се помират со пораз иако едната ќе биде поразена.

22 Aug 2020

Главните елементи на првата единица на ракетниот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ беа доставени до романската армија од Соединетите држави, соопшти Министерството за одбрана на таа земја. Според најавите од…

21 Aug 2020

Интересна работа за која никој не зборува е податокот кој вели дека во распределбата за ‘‘газ место‘‘ во власта одамна имаме повеќе политички отколку стручни експертски кадри. Секако, не буквално, ама ако гледаме од аспект на спремност, секогаш…