Коментари и анализи

19 јануари 2019

Војната против “токсичниот маскулинитет” стана корпоративна: Зошто Gillette го критикува машкото однесување?

Добро позната компанија на глобалниот пазар, која првенствено продава производи за мажи за бричење - Gillette, објави нова реклама која подигна многу прашина.

Па, нели тоа е целта на корпоративната...

18 јануари 2019

Ова се фактите за етничко чистење врз Македонците!

При пребројувањето на населението во Западна Македонија во 1942 година, Албанците не им дозволувале на Македонците да се запишат како Македонци, туку како Срби или како Бугари! Во тој контекст, фашистот ...

Кој го продал клучниот документ од Холбрук за независностa на Косово

Документот што американскиот дипломат и специјален пратеник Ричард Холбрук, преговарач со Србија за статусот на Косово по повлекувањето на српската полиција и војска од таа покраина, во...

15 јануари 2019

Немилосрдна борба за секој лекар: Како ЕУ земјите една на друга “си ги крадат” професионалците

Германскиот министер за здравство, Јенс Спахн, рече дека Европската унија треба да воведе прописи за спречување на преземање на лекари и други професионалци меѓу земјите-членки. Она што Спахн го говори е "...

Досие Гвантанамо - Бомба од која почна уривањето на ЦИА!

Воeна база Гвантанамо (Guantanamo Bay Naval Base) е посед од 120 квадратни километри под контрола на САД на островот Куба. Владата на Куба се противи на постоењето на оваа воена поморска...

Европа се дели на три дела, ние одиме во Православниот сојуз

Европската унија, оваа каква денес ја познаваме, наскоро може да станеме нешто од минатото! Ова не е констатација на евроскептиците, туку резултат од анализа на американската разузнавачка агенција ...

14 јануари 2019

Мистерија за смртта и гробот на Александар Велики Македонски

Според историските податоци Александар Велики Македонски умрел во Вавилон (Египет) на возраст од 33 години. Според историчарите, бил отруен, што е заговор на дел од неговите генерали во борба за...

13 јануари 2019

Гадафи е мртов - дали некој денес живее подобро заради тоа

По точно седум години од убиството на Муамер Ал Гадафи светот не е ист. Оттогаш, па наваму, во Либија се создаде ИСИЛ за потоа исламситите во Сирија да создадат и свој калифат, се случија револуции во Украина,...

Сатарот на револуцијата: Како “ОЗНА” за два месеци ликвидирала 59.000 луѓе

Агентите на Озна од ослободувањето на Белград до крајот на 1944 година, извршиле ликвидации на десетици илјадници српски граѓани без судење, валидни докази и сведоци, по налог на револуцијата.

...

12 јануари 2019

Како функционира, и кои се главни во албанската нарко мафија

Околу 70% од европскиот пазар на наркотици кои се продаваат на мало, на непосредните дилери, се наоѓа во рацете на албанската мафија. Проценката е дека албанските дилери месечно шверцуваат четири до шест...

11 јануари 2019

Упатство за добрите, и најдобрите вина

Виното е сложен и до детал нијансиран и префинет пијалак. Начинот на неговото производство, комбинациите од различните сорти грозје, богатството од мириси и вкусови кои се развиваат во чашата, комплексноста на...

10 јануари 2019

И на Трамп и на Путин им одговара разграничување на Косово - Вучиќ и Тачи се во финале

Русија сака корекција на границите, како договор меѓу Србите и Албанците за неа да и се даде легитимитет да ги реши проблемите во Молдавија, Грузија и Украина, тврди американската Агенција Bloomberg.

Како...

Тајните на швајцарските банки

Oд сите важни финансиски институции во светот, а ги има навистина многу, само швајцарските банки со векови останале како мит во колективното паметење. Дискреција, тајност, врвна дипломатија и никогаш...

Како милијарда долари кеш од Багдад завршија кај американските војници во Ирак

 

Кога во април 2003 година американските војници првпат стапнале на земјата Багдад, локалните разбојници во голема мерка веќе ги испразниле сефовите на Централната банка на Ирак, тврдината што ги...

9 јануари 2019

Најголемиот мит за Охрид, вистинскиот Ерусалим... за Кадмо, Дионис и убиството на Исус

Ова е резултат од 20 годишно истражување на писателот Милош Линдро кој се посветил на украдената македонска историја и тајните кодови и знаци на христојанството