СКОПЈЕ, МАКЕДОНИЈА, ЕВРОПА

18-08-2005

СКОПЈЕ: Сончево со умерена облачност и умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне …

ДЕНЕС ВО ВЕЧЕР

18-08-2005

– HIGHLIGHT: STARIOT SVET: Седумте светски чуда – ЛИЧНОСТ: ЕФТИМ ГАШТОВ: Девојките небаре случајно позираат пред фоторепортерите – GOSSIP: ВОРНЕР …

Битола, отворен град 2005

18-08-2005

Стрип изложби, уметничка фотографија, меил арт, презентација на арт филмови, театарски перформанси на отворено, амбиентална, алтер, рок, џез музика, графити, …

Торта со шампањско

18-08-2005

Состојки Тесто – 4 јајца – 150 грама шеќер – 100 грама брашно – 80 грама нишесте – малку сол …

Евровизискиот Congratulations со 14 песни

18-08-2005

Под наслов Congratulations, на 22 октомври во Копенхаген, ќе се одржи фестивал по повод педесетгодишнината од постоењето на Евровизија. За …

Фри Џез влијанија

18-08-2005

Во минатата епизода се запознавме со клучните фигури во новиот послободен правец во џезот – “фри џезот”. Во почетокот, конфузијата …

Пирамиди со ореви

17-08-2005

Потребно е: 200 грама мелени ореви, 100 грама шеќер во прав, 150 грама маргарин, 100 грама чоколада. Подготовка: Маргаринот изматете …

Пита со јаболка

17-08-2005

Пола кило кори. Јаболката малку се пржат во тавче.а Фил: една коцка- квасец, 200 гр. млеко пресно или вода, 100 …

“Рурална” урбана девојка

17-08-2005

Веројатно, веќе и самите сте забележале, било на улица, било по излози, било кај своите познаници и колеги: плетеното е …