Уште колку може да расте ЕУ?

29-12-2006

Големо прашање е уште колку може да расте Европската унија по присоединувањето на Бугарија и Романија на први јануари, пишува …

Садам Хусеин денеска на бесилка?

29-12-2006

Садам Хусеин ќе биде обесен пред утрешниот исламски верски празник Бајрам, јави Ен-Би-Си, повикувајќи се на американски воен извор. “Њујорк …

Над 18 жртви на напади

28-12-2006

Најмалку 18 лица загинаа, а 23 се повредени вчера при напади врз автобус и неколку полициски станици во бразилскиот град …

Пијан патник приземји авион

28-12-2006

Екипажот на авион на руската авиокомпанија “Аерофлот” кој леташе на линија Москва – Женева, вчера мораше принудно да слета на …

Осомничен газдата на “Јукос”

28-12-2006

Поранешниот сопственик на рускиот нафтен гигант “Јукос” Леонид Невзлин може да е нарачателот на труењето на поранешниот руски шпиун Александар …

Хеликоптер падна в море

28-12-2006

Шест од вкупно седум лица загинаа откако хеликоптер падна во морето недалеку од заливот Морекамбе во североисточна Англија, соопшти полицијата. …

Исчезна кандидат за претседател

27-12-2006

Лидерот на туркменското Народно демократско движење “Агзибирлик” и кандидат на Обединетата демократска опозиција (ОДО) за претседател на Туркменистан, Нурберди Нурмамедов …

Има кој да го обеси Садам

27-12-2006

Повеќе од стотина Ирачани (Курди, шиити, сунити) доброволно се пријавиле да ја извршат смртната казна над Садам Хусеин. За разлика …

Италија остана без весници!

27-12-2006

Италијанската јавност веќе шести ден е без дневен печат, бидејќи вработените во печатените медиуми и новински агенции и натаму се …

Секоја минута по еден имигрант

27-12-2006

“Колку уште ќе ги има?” е прашањето што вчера го постави британскиот весник “Дејли Меил”. Според наводите во текстот, во …