Блер ја пикира СБ

18-05-2007

Претседателот на Светската банка Пол Волфовиц се согласи да поднесе оставка на 30 јуни со што ќе стави крај на …

Проблеми има, дружбата останува

18-05-2007

Проблемите на Полска, Естонија и Литванија со Русија се проблеми на целата Европска унија, изјави вчера претседателот на Европската комисија …

Од 15 министри дури седум жени!

18-05-2007

Францускиот претседател Никола Саркози вчера ги именуваше членовите на новата Влада на Франција, предводена од Франсоа Фијон, во која се …

Солана се закити со “Карло Велики”

17-05-2007

На високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на Европската унија Хавиер Солана вчера му беше доделена наградата “Карло …

Браун премиер од 27 јуни

17-05-2007

Британскиот министер за финансии ќе го наследи Тони Блер откако ја доби поддршката од 308 лабуристички пратеници што му гарантира …

Блер преспа во Белата куќа

17-05-2007

Тони Блер од прексиноќа се наоѓа во Белата куќа во Вашингтон, што е најверојатно неговата последна посета на САД како …

Фијон се трка со Ферари

17-05-2007

Претседателот Никола Саркози го назначи Франсоа Фијон за премиер на Франција, соопшти Елисејската палата. Педесет и три годишниот сенатор Фијон …

Руската црква се обедини!

17-05-2007

Рускиот патријарх Алексеј Втори и првоархиерејот на Руската православна задгранична црква, источноамериканскиот и њујоршки митрополит Лавр вчера во московската црква …

Салмонд – премиер

16-05-2007

Алекс Салмонд, лидерот на Шкотската националистичка партија (ШНП), на вчерашната свечена седница на Парламентот во Единбург избран е за премиер …

Воз ги поврза двете Кореи

16-05-2007

Со истовременото тргнување на возовите од Јужна кон Северна Кореја и обратно, за прв пат по војната од 1950/53 година, …

Молитви за дожд

16-05-2007

Австралискиот премиер Џон Хауард ги повика вчера жителите на државата да се молат за да заврне дожд, во момент кога …