За првпат малцинска влада

27-03-2007

Либералната партија на премиерот на канадската покраина Квебек, Жан Шарест, го загуби досегашното парламентарно мнозинство и доби една третина од …

Британија ќе се спука со Иран?

27-03-2007

Британскиот премиер Тони Блер го предупреди Иран дека инцидентот со заробувањето на 15 британски маринци може да премине во “поинаква …

Без фереџиња, молам

27-03-2007

Бриселскиот регион им забрани на жените кои се вработени во јавната администрација да носат муслиманска шамија – хиџаб на работните …

Пет години затвор за Берлускони

27-03-2007

Италијанскиот јавен обвинител Пиеро Де Петрис прексиноќа побара петгодишна казна затвор за поранешниот италијански премиер и лидер на опозицискиот десен …

Чавес е за колективна сопственост

26-03-2007

Венецуелскиот претседател Уго Чавес најави дека социјалистичката реформа на неговата Влада ќе вклучи и создавање општествена сопственост во земјата. Со …

Стоп за верските партии?

26-03-2007

Во Египет вчера се одржа референдум за предлог-амандмани на Уставот, што би требало да и овозможат на Владата да ги …

Мафијата посилна од 186 држави!

26-03-2007

Мафијата во светот годишно остварува профит во износ од 85 милијарди евра, што е повеќе од поединечните буџети на 186 …

Форбс ја наклеветил Батурина

25-03-2007

Руското издание на магазинот “Форбс” на најбогатата Русинка Јелена Батурина, претседател на руската компанија ИНТЕКО, треба да и исплати отштета …

Смрт за време на жешко шоу

25-03-2007

Најмалку 10 лица загинаа, а четири се повредени во синоќешниот пожар во ноќен клуб во центарот на Москва. “Пожарот во …

Прослава до рани зори

25-03-2007

Берлин и неговите гости до раните утрински часови, ја прославуваа 50- годишнината од потпишувањето на “Римските договори”, кои важат за …