Министерот Мацуока сам си пресудил

28-05-2007

Јапонскиот министер за земјоделство Тошикацу Мацуока почина вчера по извршениот обид за самоубиство со бесење и тоа неколку часа пред …

Смртна казна за педофилите

28-05-2007

Идејата за погубување на силувачите на деца, дури и ако во тие случаи не дојде до смрт на жртвата, напредува …

Чавес ја укина РКТВ!

28-05-2007

Најстарата ТВ-мрежа во Венецуела РКТВ (Радио Каракас Телевизија), инаку последната голема опозициска мрежа во земјата, е укината по 54 години …

Марксизмот се враќа до 2035 година!

27-05-2007

Информациски чип што се вградува во мозокот, неутронско оружје кое ги уништува телесните органи, но не и зградите, враќање на …

Палестински ракетен напад

27-05-2007

Вчера загина еден Израелец кога ракета испукана од појасот Газа погоди автомобил во израелскиот пограничен град Сдероту, најчеста цел на …

Испрашување без налог

27-05-2007

Британската полиција ќе добие повеќе права и овластувања во пресметката со терористичките закани во земјата, во рамките на новото “потврдо” …

Пет загинати, 37 повредени

27-05-2007

Најмалку пет лица загинаа, а 37 се повредени при денешната експлозија на бомба на преполниот пазар во шиитскиот кварт Баја, …

Тотален хаос во државата

25-05-2007

Украинската полиција верна на премиерот Виктор Јанукович, вчераутро ја зазеде зградата на главниот државен обвинител и го вратија на своето …

Водство на Берти Ахерн

25-05-2007

Коалицијата на актуелниот премиер Берти Ахерн води на изборите што заввчера се одржаа во Ирска. Коалицијата на партијата “Фина Фојл” …

Уште 120 млрд. за војување

25-05-2007

Двата дома на американскиот Конгрес го усвоија компромисниот Бушов Закон за финансирање на воените операции во Ирак и Авганистан и …

Дневниците пак кај принцот Чарлс

23-05-2007

Суд во Лондон му нареди на весникот “Дејли меил” да му ги врати на британскиот престолонаследник Чарлс сите негови дневници …

Девет воени бродови на САД

23-05-2007

Девет американски воени бродови, на кои се околу 17.000 лица како персонал, навлегоа вчера во водите на Персискиот Залив, што …