Домородците ќе раководат со прашумата

19-02-2006

Канадската област Британска Колумбија ги објави плановите за заштита на огромните делови од прашумата долж брегот на Пацифичкиот океан, позната …

Берлускони во коалиција со Мусолини

17-02-2006

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони потпиша договор со Александра Мусолини, лидер на неофашистичкото движење Социјална алтернатива, јавуваат италијанските медиуми. “Постигнавме договор …

Европска осуда за Бугарија

17-02-2006

Европскиот суд за човекови права во Стразбур ја осуди Бугарија за понижувачко однесување кон една брачна двојка, протерана од сопствената …

Николиќ повикува на бојкот

17-02-2006

Заменик-претседателот на Српската радикална партија ( СРП ), Томислав Николиќ, изјави дека СРП ќе ги повика сите партии, кои се …

Гром уби девет лица

16-02-2006

Дака, 17 февруари (МИА) – Девет лица загинаа, а 18 се повредени од удар на гром додека тие собирале камења …

Хрватските весници меѓу најскапите

16-02-2006

Хрватските дневни весници се меѓу најскапите печатени медиуми во Европа, објавува загрепски “Вјесник”, повикувајќи се на резултатите од истражувањето на …

“Јас го повлеков орозот и пукав”!

16-02-2006

Американскиот потпретседател Дик Чејни презеде одговорност врз себе за случајното ранување на пријателот за време на заедничкиот лов во саботата, …

Нано не може да биде претседател!

16-02-2006

“Фатос Нано не може да биде претседател, бидејќи тој не го заслужува тоа”, рече албанскиот премиер и лидер на владејачката …