Среќен роденден на Папата

15-04-2007

Со свечена миса во берлинската катедрала Св. Хедвигс вчера, еден ден пред официјалниот датум – 16 април, сонародниците на папата …

Волфовиц се бори за фотелјата

15-04-2007

Спорот околу улогата на претседателот на Светската банка Пол Волфовиц при префрлањето на неговата пријателка Шаха Риза од СБ на …

Сеќавање на холокаустот

15-04-2007

Во Меморијалниот центар на холокаустот Јед Вашем во Ерусалим, прексиноќа почна годишната државна церемонија во знак на одбележување на Денот …

Гасни комори за полицајците

13-04-2007

Блогер во Русија се соочува со казна затвор доколку биде прогласен за виновен поради непристојни пишувања против полицијата, објави вчера …

Нападот го изврши Ал Каеда

13-04-2007

Одговорноста за завчерашниот самоубиствен напад во ресторанот на ирачкиот парламент ја презеде бунтовничката група поврзана со Ал Каеда. Нападот при …

Насилна смена на Путин

13-04-2007

Режимот на Владимир Путин не може да се смени со демократски средства, изјави за “Гардијан” рускиот мултимилијардер Борис Березовски, додавајќи …

Разнесен најстариот мост

12-04-2007

Најмалку 10 лица загинаа, а 22 се повредени вчера при експлозија на камион-бомба на мостот Ал-Сарафија на реката Тигар во …

Нема нова истрага за Гагарин

12-04-2007

Кремљ забрани отворање нова истрага за смртта на првиот космонаут во светот Јуриј Гагарин, неприфаќајќи ги “новите наоди” на група …

ЕУ со мобилни граничари

12-04-2007

Земјите од ЕУ и Европскиот парламент се договорија да го олеснат мобилизирањето на граничари по барање на Агенцијата за надворешните …

Секси еколошко движење

12-04-2007

Еколошкото движење мора да биде “забавно и секси” доколку сака да успее, вели гувернерот на Калифорнија Арнолд Шварценегер. Обраќајќи им …

Решение во 15 потези

11-04-2007

Украинскиот претседател Виктор Јушченко подготвил план од 15 точки за компромис со премиерот Виктор Јанукович, јавија вчера украинските медиуми. Како …