Почина Борис Елцин

23-04-2007

Поранешниот рускиот претседател Борис Елцин вчера почина на 76-годишна возраст, соопшти портпарол на Кремљ. Тој во два мандата беше претседател …

Убедувања за “штитот”

23-04-2007

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс вчера престојуваше во Москва за да гу убеди Русите ,а предсе Путин, дека нивниот …

Во бомбашки напади 27 жртви

23-04-2007

Дваесет и седум лица се убиени, а над 60 се ранети , во серијата самоубиствени бомбашки напади извршени во Ирак, …

Саркози и Роајал во вториот круг

23-04-2007

Кандидатот на десницата Никола Саркози и кандидатката на социјалистите Сеголен Роајал, одат во вториот круг на претседателските избори во Франција. …

Мртовци по улици

22-04-2007

Најмалку 73 Сомалијци, од кои најголемиот број цивили, загинаа завчера во најновите судири во Могадиш меѓу етиопските и сомалиските воени …

Експлозии во Бастија

22-04-2007

Едно лице, најверојатно минувач, е ранет прексиноќа во експлозија на бомба пред претставништво на државниот трезор во центарот на Бастија- …

Воз од Лондон до Њујорк

20-04-2007

Лондон и Њујорк би можеле да се поврзат со железничка врска, ако се реализира планот за изградба на тунел под …

Убиецот од Вирџинија аутист

20-04-2007

Ким Хјанг Сик, 81-годишен дедо на Чо Сенг Хуи одговорен за смртта на 32 студенти и професори на Универзитетот во …

Проди најсиромашен

20-04-2007

Италијанскиот премиер Романо Проди е еден од највисоките италијански државни претставници кои имаат најниска плата, а неговата заработка во 2005 …

Со секој лет по 900 евра в џеб!

20-04-2007

Европратениците од Италија летаат до Стразбур со нискотарифни авиокомпании и го присвојуваат остатокот на сумата која им е на располагање …