Отфрлен предлогот на Јушченко

26-04-2007

Украинскиот Парламент вчера го отфрли компромисниот предлог на претседателот Виктор Јушченко, закажаните предвремени избори за 17 мај се одложуваат за …

Западните партнери се некоректни!

26-04-2007

Рускиот претседател Владимир Путин, вчера во традиционалното годишно обраќање пред Федералното собрание ја изненади западната јавност кога објави мораториум врз …

Хари може да биде киднапиран!

26-04-2007

Британската армија ја преиспитува поранешната одлука за скорешно испраќање во Ирак на принцот Хари, синот на престолонаследникот Чарлс, потврди Министерството …

Кондолиза Рајс на сослушување

26-04-2007

Одборот за надзор и владини реформи на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес наложи прексиноќа Кондолиза Рајс во мај да се …

Фидел Кастро се опоравува

25-04-2007

Американското разузнавање, кое до пред неколку месеци тврдеше дека Фидел Кастро е на смртна постела, сега оценува дека здравствената состојба …

Се апси без налог и сослушување

25-04-2007

Најмалку 37.640 лица се наоѓаат во американските или ирачки затвори во Ирак, соопшти Мисијата на ОН во таа држава. Организацијата …

Буш во Бугарија и Албанија

25-04-2007

Американскиот претседател Џорџ Буш од 6 до 8 јуни ќе присуствува на самитот на индустриски развиените земји во Германија, по …

Волфовиц не поднесува оставка

24-04-2007

Претседателот на Светска банка Пол Волфовиц одржал средба со високи менаџери на институцијата, на која било расправано за промени во …

САД меко да се приземјат!

24-04-2007

Сите пријатели на САД, вклучувајќи ја и Русија, треба да им помогнат “меко да се приземјат” во мултиполарната стварност, изјави …