Мафијата планира атентат врз Басеску

26-01-2005

БУКУРЕШТ, 27 ЈАНУАРИ(МИА). – Романската мафија планира да изнајми странски убијци кои би извршиле атентат врз новиот претседател на Романија, …

Изборната комисија најактуелна цел

26-01-2005

БАГДАД, 27 ЈАНУАРИ(МИА). – Ирачки бунтовници киднапирале тројца членови на Ирачката изборна комисија и до локалните ТВ-станици доставиле видеоснимка на …

Уште 11 предизбворни жртви

25-01-2005

Багдад, 26 јануари (МИА) – Најмалку единаесет ирачки полицајци вчера загинаа во жестоки борби во источниот дел од Багдад, откако …

Во ритуал загинаа над 300 луѓе

25-01-2005

Бомбај, 26 јануари (МИА) – Најмалку 300 луѓе загинаа прегазени, а поголем број се повредени за време на религиозен ритуал …

Софија бара помош од Европа

25-01-2005

Софија, 26 јануари (Макфакс) – Претседателот на бугарскиот парламент Огнен Герџиков вчера испрати 50 писма до претседателите на парламентите во …

По паштета и 300 тони “Стипин гулаш”!

24-01-2005

Фирмата “Лијановиќ” – Загреб по “Стипината паштета”, која политичко претставување доживеа на прославата на изборната победа на Стипе Месиќ, на …

Тимошенко – премиер

24-01-2005

Украинскиот претседател Виктор Јушченко вчера ја назначи за премиер неговата блиска соработничка Јулија Тимошенко. Таа беше клучна движечка сила на …

Корупцијата го достигна критичното ниво

23-01-2005

Јавниот обвинител на Русија, Владимир Устинов, предупреди оти корумпираноста во руското општество достигнало критично ниво. “На колегиумот што го одржавме …