Помошта “заглавува” по пат

31-05-2006

Индонезиските власти велат дека бројот на загинатите во земјотресот што во саботата го погоди островот Јава се искачи на повеќе …

Русија бара вакцина

31-05-2006

Руските научници почнаа клинички испитувања во надеж дека ќе пронајдат вакцина против птичји грип. Во петнеделното испитување на два вида …

Црна Гора и официјално независна

31-05-2006

Претседателот на Републичката референдумска комисија, Франтишек Липка, потврди дека Црна Гора е независна држава. “Вкупно гласале 419.240 гласачи, што претставува …

Веднаш ќе избегаат 25.000 Срби?

31-05-2006

Обединетите Нации имаат таен план за прифаќање на 70 илјади српски бегалци, кои веројатно ќе избегаат ако Косово добие независност, …

Бунт на загрепските кафулиња!

31-05-2006

Сопственикот на “Том том” клубот лоциран на Британскиот плоштад во Загреб, од пред некој ден на терасата на своето кафуле …

Загреб нема место за Туѓман?

31-05-2006

Рокот истекува а загрепскиот градоначалник се уште не пронајде локација за споменик и плоштад што ќе го носи името на …

Паркинзите станаа болници

30-05-2006

Спасувачките екипи продолжија да ги пребаруваат урнатините по разорниот земјотрес на Јава, во кој загинаа 5.136 лица. Наедно трае и …

Над 280.000 деца на улица

30-05-2006

Над 280 илјади деца под 17-годишна возраст се оставени и заборавени, без родители и без заштита по улиците на Албанија, …

Експлозија близу куќа на министер

30-05-2006

Вчераутро во централниот дел на Атина во квартот Ликавитос одекна силна експлозија во близина на куќата на грчкиот министер за …

Риека тоне!

30-05-2006

Голем дел од централното подрачје на Риека, речиси целиот појас од Рива до Корзо, изграден е на насипен терен, поради …