Наполитано помилува убиец

02-06-2006

Само две недели по преземањето на должноста, италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, поранешен комунист, предизвика бес и расправа кај италијанската десница …

Уште еден масакр во Ирак

02-06-2006

Американските војници во Ирак “намерно” убиле 11 цивили, главно жени и деца, во една “операција на чистење” во градот Исаки, …

Од идната недела Србија независна

02-06-2006

“По референдумот на Косово, Србија автоматски стекна независност, но тоа само од себе не е доволно. Затоа, Собранието на Србија …

Над 17 загинати

02-06-2006

Најмалку 17 рудари загинаа, а петмина се повредени доцна прексиноќа при експлозијата на метан во рудник за јаглен во западна …

Главаш имал паравоена единица!

01-06-2006

Пред Жупанискиот суд во Загреб вчера беше сослушан Бранимир Главаш, осомничен за злостори против цивилно население во Осиек во 1991 …

Протести на грчките студенти

01-06-2006

Поголема група студенти и вработени на грчките универзитети вчера одржаа протест пред Министерството за образование во Атина, поради владините предлози …

Во петкатница 14 повредени

01-06-2006

Најмалку 14 лица се повредени при вчерашната експлозија во петкатна зграда во квартот Ускудар, во азискиот дел на Истанбул, јави …

За мајката-убиец 15 години апс

01-06-2006

Судот во Франкфурт на Одра вчера ја осуди на 15 години затвор 40-годишната Германка Сабине Хилшинц, обвинета за убиство на …

Рак од детска кинеска облека!

01-06-2006

Речиси половина од детската облека испитана во јужна Кина не ги исполнува прописите за сигурност, а дури десет отсто содржи …

Штрајк на “мртвите” лекари

01-06-2006

Лекарите и медицинскиот персонал од Универзитетската болница во Јена (источна Германија) најдоа оригинален начин како нивниот повеќемесечен револт, овојпат да …

Луѓето бегаат од Дили

01-06-2006

Над 100.000 лица ги напуштиле домовите поради насилствата во главниот град на Источен Тимор, Дили. Од нив 70.000 живеат во …