Српски Пентагон!

06-06-2006

Пред неколку дена претседателот на Србија, Борис Тадиќ, прв предложи неговиот кабинет и Министерството за одбрана да се преселат во …

Србите прогласија вонредна состојба

06-06-2006

Србите на завчерашниот протест во градот Звечан одлучија да прогласат вонредна состојба на териоторијата на четри општини во северно Косово …

Исламистите го освоија Могадиш

05-06-2006

Сомалискиот главен град Могадиш е под контрола на исламската милиција по неколкунеделните престрелки со Алијансата на секуларни воени заповедници поддржувана …

Со хеликоптер избегале од затвор

05-06-2006

Деновиве од грчкиот затвор Коридалос со хеликоптер избегале двајца затвореници, еден Грк и еден Албанец. Хеликоптерот се спуштил на покривот …

До влада тешко и жешко!

05-06-2006

Чешкиот претседател Вацлав Клаус вчера соопшти дека на лидерот на конзервативната Граѓанска демократска партија (ОДС) Мирек Тополанек ќе му го …

Над сто жртви

05-06-2006

Најмалку 114 лица загинаа во текот на мината седмица во Индија, како последица на поплавите предизвикани од монсунските дождови, соопштија …

Убивале ученици и студенти

05-06-2006

Преправени во полицајци, група вооружени лица вчера во Бакуба на лажен контролен пункт на патот, извлекле од возила 24 лица, …

Еднакви аршини за сите

04-06-2006

Можно е да се реши прашањето за иранската нуклеарна програма ако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ги признае минималните …

Нов евтин трилер на МИ5!

04-06-2006

Завчера во источниот дел на Лондон, во режија на разузнавачкиот бастион МИ5, британската јавност поворно беше бомбардирана со нов евтин …

Пристигнаа “калашниковите”

04-06-2006

Венецуела завчера ја добила долгонајавуваната пратка од 30 илјади калашникови, кои се дел од минатонеделниот договор со Русија за да …