БУШ ПРЕД КЕРИ

22-10-2004

ВАШИНГТОН, 23 ОКТОМВРИ (МИА) – Американскиот претседател Џорџ Буш е во предност од пет отсто пред неговиот претседателски противкандидат, Џон …

КАСТРО СИ ГО ПОВРЕДИ КОЛЕНОТО

21-10-2004

Кубанскиот претседател Фидел Кастро (78) си го повреди коленото, а, можеби, и раката, при паѓањето во средата додека држеше говор …

“КРТОТ” Е МИНИСТЕР СО ДОЛГ СТАЖ?!

21-10-2004

По минатонеделната вест дека во Владата на Бугарија има двајца министри -поранешни агенти на озлогласената комунистич ка ДБ, премиерот веднаш …

ТАЈФУН ПУСТОШИ НИЗ ЈАПОНИЈА

20-10-2004

Три лица исчезнаа, а најмалку осум се повредени во налетот на тајфунот “Токаге” западниот дел на Јапонија, јавуваат западните агенции. …

ЗЕМЈОТРЕС ВО КИНА

20-10-2004

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала ја погоди завчеравечер северозападна Кина, при што уништи 20.000 куќи и …

ОБВИНЕТ КОЛЕКЦИОНЕР НА “ТРАБАНТИ“

20-10-2004

Грем Гудал, на фотосот, ја поседува најголемата приватна колекција на источногермански “трабанти” во светот, која се состои од 49 автомобили. …

ГОТОВИНА Е НЕВИН, НО ТРЕБА ДА ДОКАЖЕ

19-10-2004

ЗАГРЕБ, 20 ОКТОМВРИ(МАКФАКС). – Хрватскиот премиер Иво Санадер изјави дека генералот Анте Готовина е “апсолутно невин”, но додаде дека тој …