Петерсен ја продлабочи бездната!

13-06-2006

Најголемиот медијатор за независно Косово, Сорен Јесен Петерсен, на чекор до целта, ја напушта функцијата шеф на УНМИК. Образложението , …

Конечно преговори

13-06-2006

Помината е и последната пречка – Кипар, па прексиноќа Турција конечно ги почна преговорите за прием во ЕУ. Во драматична …

Референдумот – државен удар

13-06-2006

На храбрата одлука на палестинскиот претседател Махмуд Абас на 26 мај да одржи референдум на кој граѓаните на палестинската самоуправа …

Русија најголем продавач на оружје

13-06-2006

Во ерата на глобалната војна против тероризмот, трговијата со оружје цвета исто како во деновите на студената војна. Според последните …

Лондон против “отворена” Унија

12-06-2006

Велика Британија изрази резерва кон иницијативата на Австрија за изработка на посебен пишан документ за поголема транспарентност во Европската унија, …

Олмерт бара поддршка од Блер

12-06-2006

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт за време на посетата на Лондон од својот домаќин, британскиот премиер Тони Блер ќе побара разбирање …

Затворање на Гвантанамо

12-06-2006

Самоубиството на тројцата затвореници во Гвантанамо е уште еден доказ дека американскиот затвор треба да биде затворен, заклучија шефовите на …

Поединечно признавање на Црна Гора

12-06-2006

Шефовите на дипломатиите на ЕУ вчера во Луксембург се договорија сите членки поединечно, според усогласените насоки, да ја признаат независноста …

Петерсен заминува

12-06-2006

Шефот на Мисијата на ОН во Косово, Сорен Јесен Петерсен вчера објави дека ќе ја напушти функцијата до крајот на …

Повеќето Турци ги сакаат Грците

12-06-2006

Дури 73 отсто од Турците го сакаат грчкиот народ и го сметаат за свој најблизок сосед, покажуваат резултатите од анкетата …

Отштетата и од 750 илјади евра

11-06-2006

Скотланд јард, најверојатно, ќе мора да плати отштета од половина милион фунти (околу 750 илјади евра) поради сторената грешка во …