Србија ја призна Црна Гора

15-06-2006

Српската Влада вчера ја призна независноста на Црна Гора и соопшти дека ќе воспостави дипломатски односи со поранешниот партнер од …

“Застава” ќе ја урива владата

15-06-2006

Доколку владата не дојде во Крагуевац на 22 јуни, како што е официјално најавено, Управата на металците на Србија ќе …

“Боинг” заглавил на пистата

15-06-2006

Авион на британската компанија за брза пошта ТНТ од типот “Боинг 737” е сериозно оштетен при принудно слетување на аеродромот …

Тамилските тигри убиле 64 лица

15-06-2006

Најмалку 64 лица загинаа и 45 се ранети вчераутро кога автобус полн со патници наишол на мина во областа Анарадапур …

И Франција да ги признае Баските

14-06-2006

Додека Франција не ја признае земјата на Баските, која се протега од двете страни на француско-шпанската граница, борбите за нашите …

Полициски час и 70.000 војници

14-06-2006

Речиси 70 илјади припадници на силите за безбедност, најголемиот дел од нив Ирачани, вчера се разместени на улиците на Багдад …

И Меркел навиваше за Хрватска

14-06-2006

За да му направи чест на гостинот Иво Санадер, запалениот навивач на Коцкастите, добрата домаќинка Ангела Меркел завчера мораше да …

Дури 40 отсто Турци за диктатура

14-06-2006

Четириесет проценти од анкетираните Турци се изјасниле дека сакаат воена диктатура во земјата, покажуваат резултатите од социолошкото испитување, објавени денеска …

Можно примирје со Израел

14-06-2006

Владејачкото Исламско движење на отпорот (Хамас) е подготвено да му понуди на Израел 60-годишно примирје, ако израелските власти на Палестинците …

Референдумот – државен удар

13-06-2006

На храбрата одлука на палестинскиот претседател Махмуд Абас на 26 мај да одржи референдум на кој граѓаните на палестинската самоуправа …