Ликвидација на 14.700 фирми

19-06-2006

Во моментов во Црна Гора постојат 14.700 фирми, кои не ја продолжиле регистрацијата во Стопанскиот суд, поради што наскоро ќе …

ЕУРО 3 или во отпад!

19-06-2006

Изјавата на министерот за финансии, Млаѓан Динкиќ, дека пререгистрацијата на автомобилите и промената на црногорските со српски таблички, со плаќање …

Шекс е морална наказа

19-06-2006

Отфрлајќи ги тврдењата дека од Владимир Шекс барал било каква помош, Бранимир Главаш, против кого е покренат процес за воени …

Келтскиот тигар во Котор

19-06-2006

Продажбата на старите хотели и земја во которската општина оди толку добро, што во блиска иднина се очекува Котор да …

Спречен влез на 100 емигранти

18-06-2006

Турските власти спречија обид за нелегално минување на 100 емигранти од Блискиот Исток и Северна Африка на полуостровот Галиполи во …

Серија убиства и киднапирања

18-06-2006

Најмалку 32 лица загинаа, а околу 80 се повредени вчера во пет експлозии во Багдад. Дванаесет лица загинаа, меѓу кои …

Бран на антиамериканизам во ОН

18-06-2006

Британецот Марк Малок Браун, заменик на главниот секретар на ОН, директно завојува со американскиот амбасадор на Ист Ривер, Џон Болтон. …

Бил Гејтс оди во пензија

16-06-2006

Соосновачот на информативниот гигант Мајкрософт и најбогатиот човек на светот Бил Гејтс (50), наскоро ја напушта работата. Тој решил да …

Коизуми ќе пее во Америка!

16-06-2006

Американскиот претседател, Џорџ Буш, му ветил на јапонскиот премиер Јуничиро Коизуми дека кога, кон крајот на месецов, ќе ги посети …

Легија бил бесен како рис!

16-06-2006

Веста дека Врховниот суд на Србија му ја потврди 40-годишната затворска казна на Милорад Улемек Легија, создаде големи тензии во …