НАТО прегазен од времето!

13-02-2005

Германскиот канцелар Герхард Шредер во саботата им го расипа општото расположение на учесниците на меѓународната конференција за безбедност, која вчера …

Папата пак седна на “престолот”

11-02-2005

РИМ, 12 ФЕВРУАРИ. – Папата Јован Павле Втори завчера ја напушти римската болница “Џемели”, во која беше хоспитализиран пред десет …

Проди ја обедини левицата

11-02-2005

РИМ, 12 ФЕВРУАРИ (МИА). – Девет италијански леви и левоцентристички опозициски партии завчера формираа обединет блок под името Сојуз, предводен …

Крај за двојното државјанство!

11-02-2005

Германските медиуми објавија шокантна вест за многу “запишани Германци” кои во последниве десет години примиле германско државјанство, а не се …

Спорни се и Кариќ и државата!

10-02-2005

Дека група инвеститори од Австрија најсериозно се подготвуваат да го купат српскиот “Мобтел”, вчера пишуваше и виенскиот дневник “Пресе”. Бизнисмените …

Хаос пред “Икеа”

10-02-2005

ЛОНДОН, 11 ФЕВРУАРИ. – Во северниот дел на Лондон завчера, на полноќ, е отворен нов салон за мебел на познатата …

Пратениците не знаат за што гласаат!

10-02-2005

Пратениците во Собранието на Србија уште еднаш докажаа дека не ги заслужуваат двојно зголемените плати, бидејќи не знаат речиси ништо …

Мило повторно на тапет!

10-02-2005

Германскиот јавен обвинител Ханс Колб, потврди дека Обвинителството во Аусбург спроведува истрага за шверц на цигари преку Црна Гора, како …

Што сака да воскресне Италија?!

10-02-2005

ТРСТ, 11 ФЕВРУАРИ (МАКФАКС). – Италија вчера првпат го одбележа денот на сеќавање на фојбите (крашките јами на смртта) и …