ОДГОВОРНОСТА ЈА ПРЕЗЕДЕ БАСАЕВ

17-09-2004

Радикалниот чеченски сепаратистич- ки водач Шамил Басаев ја презеде одговорноста за нападот врз училиштето во Беслан, Северна Осетија, преку писмо …

НАЈМАЛКУ 13 ЗАГИНАТИ

17-09-2004

Најмалку 13 лица загинаа при експлозија на автомобил-бомба во центарот на Багдад, соопшти неименуван претставник на ирачкото Министерство за внатрешни …

НОВИНАР ВНЕЛ ЛАЖНА БОМБА!

17-09-2004

Новинар на британскиот весник “Сан” успеал во британскиот Парламент незабележано да внесе лажен материјал за правење бомба, само ден откако …

ДАЛИ МОЖЕЛ ДА ЗАГИНЕ И ПУТИН?

14-09-2004

По несреќата на хеликоптерот “чинук” кај Света Гора во која загинаа александрискиот патријарх Петрос и 16 членови на неговата придружба …

ФАТЕН БРОД СО 500 ИМИГРАНТИ

12-09-2004

РИМ, 13 СЕПТЕМВРИ (МИА) – Брод со околу 500 илегални имигранти прексиноќа пристигна на италијанскиот медитерански остров Лампедуза, соопштија пристаниш …

ЗАПЛЕНЕТИ 58 000 ЕКСТАЗИ

12-09-2004

РИО ДЕ ЖАНЕИРО, 13 СЕПТЕМВРИ (МИА) – Бразилската полиција заплени 58 илјади таблетки екстази и уапси четири мажи, вклучувајќи и …

ЗА ГЛАВАТА НА ПУТИН – 20 МИЛ. ДОЛАРИ!

09-09-2004

Че ченските бунтовници распишаа награда од 20 милиони долари за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. “Распишуваме награда од 20 …

СЕ УРНА “ЏЕНЕЗИС”

09-09-2004

Капсулата на сондата “Џенезис” со примероци од материја од соларниот ветер , се урна зав- чера во американската држава Јута, …