ПАРЛАМЕНТ СО САМО 100 ПРАТЕНИЦИ

08-11-2004

Повеќето Бугари бараат да се намали бројот на пратениците во Собранието – тоа е резултат на испитувањето на јавното мислење, …

ТУЃМАН ГО УБИ ВУДУ МАГИЈА?!

08-11-2004

Д-р Фрањо Туѓман го убила вуду магија, што ја подготвил загрепскиот “Магиски центар”. Таквата констатација, кога би била објавена некаде …

КОЈ ЈА ПОСАКУВА СМРТТА НА АРАФАТ?

08-11-2004

ЕРУСАЛИМ, 9 НОЕМВРИ (МИА) – Заменик- министерот во палестинскиот Кабинет, Суифан Абу Зајда, ги отфрли обвиненијата на сопругата на Јасер …

ЗИМАВА ГЛОБАЛНА ЕПИДЕМИЈА НА ГРИП!

08-11-2004

БЕРЛИН, 9 НОЕМВРИ (МИА) – Германска здравствена организација предупреди дека, зимава ќе бидат многу поволни условите за избувнување епидемии на …

СРБИЈА ПРЕД НАФТЕНА КРИЗА?

07-11-2004

БЕЛГРАД, 8 НОЕМВРИ – Србија наскоро може да се соочи со сериозен недостиг на нафтени деривати, јави вчера белградското радио …

ШЕСТ ЗАГИНАТИ И НАД 60 ПОВРЕДЕНИ

07-11-2004

ЛОНДОН, 8 НОЕМВРИ – Шест лица загинаа, а најмалку 61 се повредени во железничка несреќа што се случи завчеравечер западно …

“ОДЛЕТАА” 300 000 ЕВРА!

05-11-2004

Националната авиокомпанија на СЦГ -“ЈАТ ервејз” во последнава една година е оштетена за над 300 000 евра. Но, не поради …

ПРЕТРЕСИ НА КУЌИ ВО ПАЛЕ

05-11-2004

ПАЛЕ, 6 НОЕМВРИ (МИА). – Силите на СФОР вчера соопштија дека поч- нале акција во Пале, некогаш но упориште на …

АМНЕСТИЈА ЗА 10.000 ЗАТВОРЕНИЦИ

05-11-2004

Според новиот кодекс за казнување на Турција, направен во согласност со европските барања, амнестија ќе добијата 10.000 затвореници. Проектот што …

УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА БУШ

04-11-2004

Дилеми повеќе нема-Џорџ Буш уште четири години останува во Белата куќа. Реизбран е за претседател со досега најголем број освоени …

ЗАПЛЕНЕТИ 120.000 ТАБЛЕТКИ ЕКСТАЗИ

04-11-2004

ХАГ, 5 НОЕМВРИ(МИА). – Холандската полиција заплени 120.000 таблетки екстази скриени во два камиони кои доаѓале од Турција. Вредноста на …