Во Индијана 1,6 метри снег!

24-12-2004

Вашингтон, 25 декември (МИА) – Централните делови на САД се зафатени со ниски температури и снежно невреме, со снежна покривка …

Драган Паскаш – нов началник

24-12-2004

БЕЛГРАД, 25 ДЕКЕМВРИ(МИА). – Командантот на Новосадскиот корпус, генерал-мајор Драган Паскаш, е именуван за началник на Генералштабот на војската на …

ЕУФОР запечати бункер на ЈНА

24-12-2004

САРАЕВО, 25 ДЕКЕМВРИ(МАКФАКС). – Командантот на ЕУФОР, Дејвид Лики, ги запечатил подземните објекти на Војската на РС на локалитетот Велики …

Симнат постерот на Готовина

24-12-2004

Големиот постер-плакат со ликот на генералот Анте Готовина завчера е симнат од задарската тврдина, а полицијата ги утврдува околностите за …

Со “ирачки методи” против ЕУФОР!

23-12-2004

БАЊА ЛУКА, 24 ДЕКЕМВРИ(МИА). – Редакцијата на бањалучкиот весник “Патриот” примила порака во која досега непозната група наречена Ослободителна војска …

Камери ќе го регулираат метежот!

23-12-2004

Сообраќајот и паркирањето во Софија ќе се контролира со камери што ќе се распоредат по главните крстосници, булевари и паркинзи, …

Што сака да сокрие Блер?

23-12-2004

Лондон, 24 декември (МИА) – Британската Влада забрзано уништува стотици илјади важни документи, бидејќи не сака јавноста да дознае што …

УНЕСКО треба “да пресече”

23-12-2004

Подгорица, 24 декември (Макфакс) – Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ изјави дека УНЕСКО ќе ја донесе конечната одлука за планот за …

Чистка на “косовските” генерали!

22-12-2004

БУЈАНОВАЦ, 23 ДЕКЕМВРИ(МАКФАКС). – Командантот на Здружените сили за безбедност (ЗСБ) на СЦГ, генерал Момчило Момчиловиќ, ќе биде наскоро пензиониран, …